Search
× Search
Richomme, vítězství ve velkém stylu
Daniel Vodička

Richomme, vítězství ve velkém stylu

Kategorii Class 40 v závodu Route du Rhum vyhrál Yoann Richomme ve velkém stylu. Zopakoval vítězství z minulého ročníku a na trati dominoval s naprostou jistotou.

Start se mu přitom nepovedl. Odstartoval předčasně a musel absolvovat čtyřhodinovou penalizaci. Trest vykonal u bóje u mysu Fréhel nedlouho po startu. To ale bylo jediné zaváhání na trati a hned se začal probojovávat startovním polem dopředu.

Vraťme se ale ještě před start závodu. Richomme jel na nové lodi, která byla dokončena v tomto roce. Časový harmonogram měl stejný jako před 4 lety. Spustit novou loď na vodu, vyzkoušet ji, odstranit chyby, zajistit její spolehlivost. To vše ve zkráceném čase v sezóně před startem. Také to je ukázka vysokého sebevědomí. Navíc k tomu Richomme staví jachtu IMOCA pro Vendée Globe…

Yoannu Richommovi je 39 let. Je vystudovaným lodním architektem. Dále je vynikající meteorolog. To se prokázalo i během závodu, kdy si vedl skvěle a na celé trati není možné najít jediné zaváhání.

Po absolvování penalizace se Yoann propadl až na 50. místo. To bylo ve středu večer. Již v neděli však byl na čele. Složité meteorologické situace pro něj znamenaly výzvu a na každé frontě na své soupeře získával. Sám přitom říkal, že na soupeře se neohlížel a jel si svůj závod.

Několikrát během závodu musel svoji jachtu zpomalovat. To, když se ručička rychloměru šplhala nad 25 uzlů. V pasátu získal až 120 mil náskok na své soupeře. V cíli vytvořil nový rekord závodu pro třídu Class 40. Svůj vlastní rekord z minulého ročníku vylepšil o celé 2 dny. Nový rekord má hodnotu 14 dnů, 3 hodiny a 8 minut.

Richome se zařadil do nepočetné skupiny dvojnásobných vítězů regaty. Z nich jen dva Laurent Bourgnon (1995 a 1998) a Roland Jourdain (IMOCA 2006 a 2010) dokázali dvakrát po sobě vyhrát ve stejné kategorii.

Dalším cílem Yoanna Richomma je Vendée Globe. Bude mít novou loď.

IMOCA je mnohem složitější stroj vyžadující více praxe, více naježděných hodin. A Vendée Globe je jiný závod než krátký sprint přes Atlantik. Yoann Richomme ale ukazuje velkou sebejistotu a mimořádný tah na cíl. Jeho cestu do třídy IMOCA bude zajímavé sledovat. Navíc, když má za sebou finančně silný tým.

Výsledky najdete zde.

346
Na horu