Search
× Search
Rekordní zájem o Vendée Globe
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Rekordní zájem o Vendée Globe

Vendée Globe je pro sólové jachtaře a jejich týmy největším závodem na světe. Obeplout svět sólo je velký sportovní výkon. A navíc dobrodružství. Pro diváky je plavba kolem světa, navíc sólo, stále velmi sexy.

Od časů první plavby kolem světa Fernãa de Magalhães se svět zmenšil, scvrknul. Z téměř nekonečné koule plné nebezpečí, protivenství, překážek a hlavně neznáma, se stala kulička, kterou je možné obletět za jediný den. Tajemství je pryč, informace se šíří rychlostí světla, vše je objevené, proměřené, monitorované. Fantazie má přistřižené letky. Jediné, co stále zbývá, je dobrodružství na moři. Sám proti oceánu. To má stále zvuk, to má cenu!

Proto Vendée Globe přitahuje pozornost desítek milionů diváků po celém světě. Proto je zájem o závod stále větší. Do příštího ročníku 2024 se hlásí rekordních 44 skipperů. K dispozici bude 40 míst na startu. Půjde o 10. ročník, který odstartuje 10. listopadu z Les Sables-d'Olonne ve Francii.
Na startu by mohlo být 18 nováčků. Nejmladší Violette Dorange je pouhých 22 let. Měla by startovat na známé lodi Hubert Jeana Le Cama. To však neznamená, že King Jean zůstane doma. Měl by být nejstarším účastníkem závodu (65 let), bude to jeho šestý start. Pojede na zbrusu nové lodi IMOCA s rovnými daggerboardy, která byla právě spuštěna na vodu.

Na start by se měl postavit rekordní počet šesti žen. Sam Davies a Justine Mettraux mají vysoké ambice a určitě se pokusí zabojovat o první pětku.

Na startu by měl být i Damien Seguin, první handicapovaný skipper, který v letech 2020-21 dokončil Vendée Globe. Vedle něj vyšle na start jednorukého jachtaře i Čína. Jmenuje se Jingkun Xu (pokud se mi podařilo zauzlované jméno správně přepsat.

Na startu bude také vysoký počet „cizinců“. Myšleno ne-Francouzů. Zatím to vypadá na 16 startujících. To je také rekordní počet. Vedle již zmíněných Francouzů, uvidíme v závodní vesnici vlajky Velké Británie, Švýcarska, Německa, Itálie, Belgie, Maďarska, Japonska, Číny, USA a Nového Zélandu. Česká vlajka bude tentokrát na startu chybět. Stejně jako v předchozích devíti ročnících.

14 startujících jachet bude nové generace, postavených speciálně pro tento závod.

411
Na horu