Search
× Search
Rekord Aegean 600 zastíněn tragickou nehodou
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Rekord Aegean 600 zastíněn tragickou nehodou

Letošní ročník regaty Aegean 600 se zapíše do historie novým rekordním časem 1 den, 13 hodin a 18 minut, které potřeboval k překonání náročné trasy MOD trimaran Zoulou. Závod však bude poznamenán tragickou nehodou jachty Pogo 44 Heaven u ostrova Kasos.

V cíli za novým rekordmanem závodu zaostal další MOD trimaran Argo jen o 1 minutu a 21 sekund. Oba soupeři spolu bojovali od startu až do cíle a občas to bylo v silném meltemi na samé hraně bezpečnosti. Vítr místy v kanálech kolem ostrovů sílil až nad 40 uzlů.

Silný vítr se stal osudný jachtě Pogo 44 Heaven. Nedaleko ostrova Kasos posádka bojovala s genakerem. Dva členové týmu spadli přes palubu. Zbylé posádce se během 7 – 8 minut podařilo dostat na palubu prvního z trosečníků, který byl vážně zraněný. Druhý následoval vzápětí. Navzdory rychlé reakci a okamžitým konzultacím se nepodařilo zraněného, který byl pravděpodobně zachycen kormidlem, udržet při životě. Na ostrov Kasos nešťastnou posádku doprovodila loď řecké pobřežní stráže.

Regaty se účastní také slovenský tým Marka Čulena na First 36 Fizzy. Prvních 300 mil zvládl jen za den a pár hodin. U Karpathosu přitom musel bojovat s větrem o rychlosti až 45 uzlů. Jen nedlouho potom u ostrova Rhodos naproti tomu trpěl v chabých zbytcích větru v závětří ostrova. V současné chvíli je slovensko-český tým nedaleko otočného bodu Kandelousa jihozápadně od Nisyrosu.

Silné meltemi bylo zřejmě příčinou odstoupení 24 týmů.

Polohu lodí najdete zde.

 

 

1011
Na horu