Search
× Search
První mistrovské tituly uděleny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

První mistrovské tituly uděleny

První část mistrovství České republiky mládeže v jachtingu je úspěšně za námi. 101 účastníků v lodních třídách ILCA 4 a RS Feva závodilo od 21. do 24. srpna v Yacht Clubu Dyje Břeclav na Nových Mlýnech.

V průběhu prvních dvou dnů bohužel vítr na novomlýnské nádrži vítr absentoval. „Podařilo se nám zejména díky podpoře partnerů zajistit pro děti velmi kvalitní doprovodný program,“ vysvětloval ředitel závodu Jiří Krabička z pořadatelského klubu. Bezvětrné chvilky tak vyplnily besedy s reprezentanty Ondřejem a Viktorem Teplým a úspěšnou závodnicí lodní třídy 49erFX Dominikou Vaďurovou, soutěž o nejnápaditější uzel s Lanexem, paddleboardové Kiboko závody, jachtařské kolo štěstí s dárky od partnerů závodu, nebo povídání o nepovoleném pohonu s Vaškem Brabcem.

Foto Marcela Šormová

Foto Marcela Šormová

Stupně vítězů v RS Feva.
Po dvou dnech se konečně začalo závodit. V pondělí se nejprve závodilo ve slábnoucím severovýchodním větru, ve kterém se týmu rozhodčích pod vedením Kateřiny Nedbalcové podařilo odjet 3 rozjížďky. „Závodníci byli velmi disciplinovaní a ohleduplní. Velmi málo předčasně startujících nám umožnilo startovat rozjížďky podle plánu,“ doplnil školitel rozhodčích Marek Pavlovský. Nutno podotknout, že v rámci závodů probíhá praktické školení rozhodčí pro mladé a nadějné rozhodčí ze všech koutů republiky.

Foto Marcela Šormová

Foto Marcela Šormová

Nejlepší trojice ve třídě ILCA 4.
V lodní třídě ILCA 4 excelovala Adéla Rabasová, která teprve letos přešla na tuto třídu. V lodní třídě RS Feva to byla sourozenecká posádka Elišky a Jana Richterových, která obhajovala loňský titul z lipenské přehrady. Po krátké přestávce se byly obě flotily opět poslány na vodu, aby dokončily jednu podvečerní rozjížďku ve stabilním větru. „Podmínky v poslední pondělní rozjížďce nám sedly. Vítr byl o poznání stabilnější než dopoledne,“ komentovala situaci kormidelnice Adriana Šiknerová, která dokončila 4. rozjížďku závodu na výborném třetím místě.

Úterý bylo posledním dnem závodu pro lodní třídy ILCA 4 a RS Feva. Skvělé jachtařské podmínky, 4 rozjížďky a vítr sílící až ke 20 uzlům vykouzlilo úsměvy na tvářích závodníků, rozhodčích i trenérů. V obou lodních třídách byly poslední rozjížďky taktickými bitvami a „urvat“ medailové pozice mohl v podstatě kdokoliv. V lodní třídě RS Feva titul s přehledem obhájily sourozenci Richterovi z YC Pardubice, kteří konzistentními výsledky v první desítce nedali šanci svým oponentům. Závodní pravidla rozhodující shody bodů musela být použita v lodní třídě ILCA 4, kde netěsnějším možným způsobem vyhrál Michal Rais z SK Štětí před Adélou Rabasovou z YC Jezero Hlučín, která však brala titul v dívčí kategorii.

Závod Czech Junior Nationals pokračuje v druhé polovině tohoto týdne svou druhou částí – Mistrovstvím České republiky v lodní třídě Optimist, do kterého se zaregistrovalo zatím 119 závodníků. Přijeďte jim na Nové Mlýny fandit.

Výsledky zde

Text Václav Brabec

Foto Marcela Šormová

1910
Na horu