Search
× Search
První létající monohull na vodě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

První létající monohull na vodě

36. Americas Cup startuje za 18 měsíců. Nový Zéland jako první spustil na vodu jachtu ve skutečné velikosti, na které by mohl závodit. Revoluce v jachtingu pokračuje!

Když novozélandský tým porazil při 35. Americas Cupu na Bermudách favorizovaný Oracle, musel rychle přijít s pravidly lodě pro 36. ročník Amerického poháru. Muselo jít o monohull, což byla podmínka týmu Prada, který Emirates finančně pomohl před závodem na Bermudách.

První koncept nové jachty ukázal něco, co tu ještě nebylo. Jednotrupá jachta bez kýlu, ale s výklopnými foily, které připomínají žabí nohy. Ostatní týmy zanedlouho představily zmenšené modely, na kterých začaly trénovat a především testovat.

Novozélanďané se vydali jinou cestou. Vynechali fázi testovacího zmenšeného modelu a vše vsadili na první testovací loď 1:1. Její kompletní vývoj probíhal na monitoru počítače. Novozélanďané se spolehli na počítačové simulace budoucí jachty.

Včera byla novinka spuštěna na vodu. Základní rozměry jsou dané pravidly. Délka lodě je 23 metrů, 26,5 metru je vysoký stěžeň od paluby, posádka bude mít 11 členů, výtlak jachty je 6500 kg. Šířka trupu je maximálně 5 metrů a stejná je i hodnota maximálního ponoru. Na stavbě jachty se podílelo 65 osob. Designérský tým zahrnoval 30 inženýrů, zbytek byli stavitelé. Na návrh a stavbu padlo více než 100 000 člověkohodin práce. Nová jachta byla pojmenována Te Aihe (ve zvláštním hrdelním jazyku domorodých kanibalů to vzdáleně připomíná slovo Delfín).

Některé části všech závodních jachet budou sjednocené (one design) Jde například o stěžeň a ramena foilů. Křídla foilů, tedy ta příčka nad T (v tomto případě otočeného T příčka pod T) již budou dílem vývojářů každého jednotlivého týmu. Zajímavá řešení nás budou čekat v hydraulickém a elektrickém ovládání lodě, nebo na hlavní plachtě, která bude dvouvrstvá.

Týmy mají zakázáno svá tajemství zakrývat, proto nebudeme muset čekat na shlédnutí jednotlivých řešení až na start Americas Cupu.

Nový Zéland slibuje mimořádné inovace na nové lodi. Důvodem je i absence menší testovací jachty. Na první vyrobené jachtě tak musí vyzkoušet vše, co týmu přišlo na mysl. Druhá jachta už bude muset být dokonalá.

3163
Na horu