Search
× Search
První etapu Velikonočky vyhrál…
Jan Koukal
/ Kategorie: Ostatní regaty

První etapu Velikonočky vyhrál…

Už víte, kdo byl v cíli první? Jestli Benemedo, nebo loď číslo 5 Honzy Pokorného? Byl to fotofiniš a dohledání vítěze pak není snadné. Tak koho tipujete?
Ještě vám to neřekneme, stále čekáme na oficiální přezkoumání. I když náznaky už jsou. Ale ty se nesmí říkat. Pojďme se tedy zatím podívat, jak etapu viděl Johan Hirnšal z Benemeda:

„Moc se nám nezadařilo na startu z důvodu špatného odhadu rychlosti lodě. Moje chyba. Loď byla pomalejší, než jsem čekal. Jinak průběh byl dost dramatický. Po mé úvodní chybě na startu jsme začali stíhací jízdu na čelo pelotonu. Vítr na zpočátku kolem 12 uzlů postupně sílil, až v nárazech na 35 a výška vln dosahovala zhruba dvou metrů. Tou dobou loď sjížděla z vlny rychlostí 15.4 Kn. První důležitá chvíle přišla  před ostrovem Vis, kde naše rozhodnutí jet severní cestou bylo správné a my se ujali vedení. Postupně jsme získávali náskok a průběžný cíl před ostrovem Korčula jsme projížděli na prvním místě s náskokem asi 1,5 Nm před posádkou Jana Pokorného, která letos  posílila o Evu Skořepovou.

Všechno by se zdálo už jako snadný úkol. Pohlídat si soupeře a dojet do cíle. Bohužel počasí nám připravilo překvapení proti předpovědi. To hned posádka lodě číslo 5 využila a skvěle si poradila s průjezdem velmi slabého větru při změně celodenního severozápadu na noční severní brízu která se měla postupně přetáčet na bóru. Rázem jsme nad svítáním ztráceli skoro dvě námořní míle.

Přišlo další rozhodování, kudy vjet do Dubrovnického kanálu. Pokaždé asi nejtěžší úsek tohoto závodu. My jsme volili průjezd mezi ostrovy Lopud a Šipan. Skoro dvě hodiny jsme se museli poprat s bezvětřím. Když se konečně příroda umoudřila a začal foukat vítr, jsme se po zhruba 26 hodinách a deseti minutách na cílové čáře znovu potkali s našimi soupeři tak, že musí rozhodnout cílová kamera. Teď s posádkou čekáme na rozhodnutí o umístění v cíli. Celkově panuje v týmu dobrá nálada a bez ohledu na výsledek rozjížďky jsme spokojení. Hlavně odpočíváme po celodenním surfování, které bylo na těchto lodích náročné. Každopádně se těšíme na druhou polovinu závodu, cestu zpět z Dubrovníku na Murter. Děkujeme všem, co píšou a fandí...“

 

Více informací najdete zde a na facebooku Benemeda.

4284
Na horu