Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Premiéra a hned vítězství
Daniel Vodička

Premiéra a hned vítězství

Vypadá to na mimořádný talent. Yoann Richomme zvítězil ve svém prvním sólovém závodě ve třídě IMOCA. To se nestává často. Vítězství není jen o jachtařském umu, ale také o týmu, jeho složení, výběru designu lodě, o její stavbě… To vše Richomme zvládl.

Richomme zvítězil v premiérovém ročníku závodu Retour a la Base, který následoval po doublehanded Transat Jacques Vabre. Všichni účastníci závodu tak mají za podzim na svém kontě dvě náročné plavby přes Atlantik.

Závod je dlouhý 3500 mil a Richomme tuto vzdálenost urazil za 9 dnů a 3 minuty průměrnou rychlostí 16,19 uzlu. Ve skutečnosti ale uplul 4256,68 míle průměrnou rychlostí 19,7 uzlu!!! To je rychlost, které před pár lety dosahovaly pouze závodní trimarany. A dnes je toto průměr u monohullu přes celý Atlantik.

Richomme je tedy nováčkem ve třídě IMOCA. V ostatních třídách je to ostřílený závodník, který má na svém kontě dvě vítězství v Solitaire du Figaro, dvakrát vyhrál Route du Rhum ve třídě Class 40. Vystudoval lodní design v Southamptonu a je proslulý perfekcionalista. To se koneckonců ukazuje i ve třídě IMOCA. Svoji novou jachtu (design Koch- Finot Conq) spustil na vodu v únoru a je vyladěná tak, že zajela druhá v Transat Jacques Vabre (spolu s Yanem Ellies) a vyhrála Retour a la Base.

V závodě se ukázal skvělý rychlostní potenciál jachty v silném zadním a bočním větru. Trochu slabší to bylo po startu, kdy se stoupalo ve slabším předoboku. I zde se ale dokázal udržet ve vedoucí pětičlenné skupině.

Po celý závod měl Richomme potíže se spánkem. Ať se snažil usnout jakkoli, nikdy neměl pocit, že by se dobře vyspal. Sám říká, že sice jistě spal, ale nikdy to nebyl schopen zaznamenat.

Druhé místo obsadil Jeremie Beyou a třetí dojel Sam Goodchild.

Pořadí najdete zde.

 

 

265
Na horu