Search
× Search
Překonají nepřekonatelný rekord?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Překonají nepřekonatelný rekord?

Největší závodní trimaran na světě Sails of Change (dříve Spindrift 2) dnes vypluje, aby se znovu pokusil překonat rekord v plavbě kolem světa. Od roku 2017 ho drží trimaran IDEC Sport vedený Francisem Joyonem a navzdory mnoha pokusům je stále nepřekonaný.

Žádný rekord není nepřekonatelný. Zvláště ne v jachtingu. Jachting je technický sport a technika především v posledních 5 letech letí nepředstavitelným tempem kupředu. Před pár lety by nikoho nenapadlo, že offshore jachty budou létat vzduchem a atakovat hranici 50 uzlů. Dnes je to realita, běžný denní chléb.

Přesto rekord v plavbě kolem světa drží konvenční trimaran IDEC Sport, který byl na vodu spuštěn v roce 2006. Jeho design je ještě o dva roky starší. Ve světle dnešních závodních jachet se jedná o prehistorii.

Celý oceán na jedno nadechnutí

V roce 2016 vyplul IDEC Sport pod vedením Francise Joyona s dalšími pěti členy posádky na palubě, k rekordní plavbě. Atlantik nebyl nejrychlejší, ale to nejlepší měl IDEC před sebou. Indický oceán šestice přelétla průměrnou rychlostí 37 uzlů a získala náskok na rekord, který až do cíle zvětšovala. Výsledkem byl čas 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.

Čtyřikrát selhala technika

Od roku 2019 již odstartovaly 4 pokusy o překonání Joyonova rekordu. Jednou se o to pokusil trimaran Spindrift 2 (který se znovu pokouší nyní). Třikrát potom moderní trimarany na foilech. Dvakrát Gitana 17 vedená Franckem Cammasem a jednou Sodebo Ultim 3. Všechny pokusy skončily z technických důvodů.

Čtvrtý pokus pro Spindrift

Dnes tedy začne další pokus o překonání rekordu z roku 2017. Pro tým Spindrift půjde již o čtvrtý pokus. Všechny zatím byly neúspěšné. Podle weather routingu, který připravuje Jean Yves Bernot, by měl být severní Atlantik velmi rychlý. Po dlouhém období bez pasátu se znovu ustavuje Azorská tlaková výše a pasát bude silný a stabilní. Na jihu Atlantiku se bude čekat na frontu, která by měla zkrátí plavbu kolem tlakové výše nad Svatou Helenou. Čas k mysu Dobré naděje by měl být srovnatelný s rekordní plavbou.

Série úprav

Trimaran Sail of Change prošel v poslední době velkými změnami. Střední trup byl zkrácen o 3 metry, aby se zlepšila vyváženost na kormidle a snížily vibrace. Kokpit je lépe chráněn před vodní tříští, bylo změněno oplachtění, zlepšena aerodynamika a došlo k úsporám hmotnosti.

Jedenáctičlenný tým Spindrift povede jako vždy Yann Guichard. V týmu bude opět majitelka týmu i jeho skippera Dona Bertarelli, sestra držitele Amerického poháru Ernesta Bertarelliho. Tentokrát jako media (wo)man. 

Polohu lodě budete moci sledovat zde.

1520
Na horu