Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Plnou parou na jih
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Plnou parou na jih

Rovníkové tišiny jsou už jen dlouhou vzpomínkou. Flotila 5 jachet IMOCA The Ocean Race letí plnou rychlostí na jih pasátem jižní polokoule. Rychlost foilujících jachet se pohybuje mezi 20 a 25 uzly. Na čele, poněkud překvapivě, pluje GUYOT environnement, kterému se podařilo projet rovníkové tišiny nejrychleji, a navíc nejdále na východě, proto má teď nejrychlejší kurz na vítr.

Počet uplutých mil za den by se nyní mohl pohybovat kolem 500. Dva dny nyní budou ve znamení dostihů na jih. Pak přijde další velká překážka. V následujících dnech bude třeba obeplout tlakovou výši nad ostrovem Sv. Heleny. Jde o rozsáhlou statickou tlakovou níži, která je roztažena přes velkou část jižního Atlantiku. Je třeba ji obeplout ze západu, aby se závodníci dostali co nejrychleji do příznivého západního větru.

Image
Kdyby bylo startovní pole nyní o 4 dny jižněji, mohlo by si výrazně zkrátit plavbu. Přes jižní Atlantik přechází fronta a stačilo by být na 30°jižní šířky a 20°západní délky, aby bylo možné se v příznivém větru stočit na jihovýchod.

Za 4 dny bude situace jiná. Cesta na jih povede až na 30°západní délky a příznivý vítr bude až jižně od 40°jižní šířky. To alespoň naznačuje dnešní předpověď.

Za vedoucím týmem ztrácí 67 mil HOLCIM – PRB, téměř 100 mil Biothem, 114 mil 11th Hour Racing a 178 mil Malizia. V tomto pořadí jsou také jachty seřazené od východu na západ. Tentokrát se ukázalo, že bezpečná varianta trasy přes rovník, tedy co nejdále na západ, zase tak bezpečná nebyla.

Polohu najdete zde

 

275
Na horu