Search
× Search
Ostrovní hlavobol
Jan Koukal

Ostrovní hlavobol

Čelo závodu Transat AG2R má před sebou další náročné místo. Jsou jím Kapverdy. Proč? Ostrovy vnášejí zmatek do jinak konzistentního větru. Najít správnou cestu vysokým souostrovím není jednoduché. Jsou zde akcelerační zóny a zóny s větrným stínem.

Vedoucí čtveřice již do souostroví vstoupila z východní strany a zdá se, že zatím nijak nezpomalila. Zatím ale nemusí nic znamenat. Zdá se, že do stejného kanálu jako vedoucí Gedimat a Agir směřuje i pátá Bellocq Paysages, se kterou je v kontaktu i naše Fulgur-Evapco. Další ze soupeřů Milana s Pierrem je Cercle Vert. Ta nejspíše zvolí cestu severně od souostroví. Co udělá Milan s Pierrem, zatím není jasné. Momentálně míří mezi Sao Nicolau a Sao Vicente. To je jedna z akceleračních zón. Na druhou stranu západně od ní je větrný stín vysokého ostrova Santo Antao. To by tedy znamenalo, že po projetí mezi ostrovy bude Fulgur-Evapco muset pokračovat ještě daleko na jihozápad.

Pro nás bude velmi zajímavé, jak si povede nejvíce k západu směřující Cercle Vert, která je Milanovi s Pierrem v pořadí nejblíže. Zatím se zdá, že západně od souostroví vítr slábne. Že by šance pro Fulgur-Evapco?

 

Polohu lodí najdete zde.

4485
Na horu