Search
× Search
Olympijský offshore
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Olympijský offshore

Na letní olympiádě 2024 v Paříži by měl být zastoupen i offshore jachting. Tedy offshore, původně to vypadalo na offshore. Po zásahu olympijského výboru a Oceanic Offshore Commitee z World Sailing se zřejmě změní offshore závod v naprostou frašku.

Francie je Mekkou offshore jachtingu. Nejlepší světoví offshore jachtaři již dlouhá desetiletí poměřují své síly na severozápadě Francie v Bretani, kde jsou podmínky pro jachting jedny z nejnáročnějších.

A proto se nepojede olympijský offshore v Bretani, ale na jihu Francie ve Středomoří, kde se také může čekat týden na vítr.

Má jít o offshore závod. Tedy o jachting na otevřeném moři. Původní návrh zněl, že se závod bude konat na ploše 24 000 čtverečních mil mezi Španělskem, Francií a Korzikou. To ale bylo příliš na statečná srdce členů olympijského výboru. Kdo zajistí bezpečnost sportovců, kolik bude stát televizní přenos? Výsledkem je současné doporučení, že se závod bude odehrávat ve čtverci 20 x 20 námořních mil u pobřeží Francie. Půjde o několik (mnoho) okruhů v bezpečné vzdálenosti od pobřeží. To bude offshore!!! I špatní plavci budou moci v případě nouze doplavat.

Z olympiády se stala v posledních letech fraška, jejímž jediným účelem jsou peníze. Plno peněz, celé hory bankovek! Celý cirkus funkcionářů se na tom musí přiživit, musí cestovat po světě, musí reprezentovat kdovíkoho. Na olympiádách snad bývá více funkcionářů než sportovců. I to je jeden z důvodů, proč po pořádání sahají především nedemokratické země, které si chtějí za jakoukoli cenu napravit reputaci.

Ve Francii se tedy offshore pojede na ploše, která odpovídá čtverci mezi Splitem, Rogoznicí a Hvarem. Vypadá to na novou definici spojení offhore race. Buďme ale rádi za tuto velkorysost. Protože se to také mohlo odjet na fotbalovém stadionu, nebo kvůli bezpečnosti v dětském brouzdališti. Navíc by se to kamerám dobře snímalo.

Francie má celou plejádu nejlepších offshore jachtařů. Ti by zřejmě mohli na olympiádě obsadit všechna místa od prvního do posledního. To by ale nebylo spravedlivé. Proto bylo dáno, že dvojčlenná posádka musí být smíšená. Dalším handicapem pro ně bude, že nepůjde o offshore závod, ale o delší regatu kolem bójí. A nakonec vše jistě vyvrcholí tím, že jako materiál bude vybrána jachta, která nemám s offshorem nic společného.

Olympijské hry jsou (pošahaný) byznys, který podle dosavadních návrhů rozhodně nebude mít s offshore jachtingem nic společného. Znamená to tedy, že asi nebude třeba se offshorem na olympiádě příliš zabývat.

2318
Na horu