Nyní už pokračují jen tři…
Další z Ultim trimaranů míří do Kapského Města. Nejspíše další srážka s UFO. Příznivci jachtingu na jihu Afriky mají jedinečnou příležitost na obdivování nejrychlejších jachet na světě.
V Kapském Městě probíhají opravy trimaranu SVR Lazartigue (srážka s UFO). Každou chvíli dorazí Actual Ultim (srážka s UFO) a nyní je na cestě na schůzku pod Stolovou horou i trimaran Adagio Erica Perona. Poškozený je kormidelní mechanizmus a Peron předpokládá, že také došlo ke kolizi.
V závodě Arkea Ultim Challenge tak nyní pokračuje jen trojice závodníků. Vedoucí Charles Caudrelier má za sebou mys Leeuwin. Se ztrátou 1790 mil pluje na druhém místě Thomas Coville. Také on řeší technické potíže. Jde o mechanizmus spouštění foilu na pravoboku.
Třetí místo drží Armel Le Cléac´h. Šlo o prvního závodníka, který musel zastavit kvůli opravám. To bylo již v Recife v Brazílii. Poslední dny se stále dotahuje na druhého Covilla. V současné chvíli ztrácí 780 mil. Před týdnem to bylo více než 1500 mil. Připomínám, že Le Cléac´h má přezdívku Šakal. Dokáže se dlouho držet v pozadí a ve vhodnou chvíli zaútočit.
Rekordní Caudrelier
Ještě jednou se vrátíme k Charlesu Caudrelierovi. Včera minul mys Leeuwin v čase 18 dnů, 6 hodin a 15 minut. Znamená to, že je o 1 den, 8 hodin a 25 minut rychlejší než držitel sólového rekordu na trati Brest – Leeuwin Francois Gabart. Tento rekord je v platnosti od roku 2017.
Je třeba zmínit, že Gabart si při svém rekordním pokusu vybíral ideální čas na start tak, aby sestup Atlantikem na jih byl co nejrychlejší, zatímco Caudrelier startoval v předem daný den startu.
To také ukazuje, jak neuvěřitelně rychlé jsou moderní foilující trimarany. Jejich slabinou však jsou častá poškození po srážkách s UFO.
Gabartův sólový rekord kolem světa z roku 2017 má hodnotu 42 dny, 16 hodin a 40 minut. Pro Caudreliera však může být na dohled i absolutní rekord Francise Joyona na trimaranu IDEC Sport 40 dnů, 23 hodin a 30 minut.
Polohu lodí najdete zde.
1061
Související články
346 mil za 24 hodin na 6,5 m lodi
346 mil za 24 hodin na 6,5 m lodi
Francouzský jachtař Benoît Marie vytvořil nový čtyřiadvacetihodinový rekord ve třídě 6,5 metru dlouhých jachet Classe Mini. Znamená to, že plul průměrnou rychlostí 14,43 uzlu.
Kolik mil je možné uplout na 40 stop jachtě za 24 hodin?
Kolik mil je možné uplout na 40 stop jachtě za 24 hodin?
150 je běžné, 200 už je hezký výkon. 250 mil je sen. To ale nestačí. Na rekord je dnes nutné uplout nejen více než 350, i 450 mil je málo. Nový rekord třídy Class 40 je 457,72 míle.
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.