Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Nová jachta pro krále. Le Cam se vydá kolem světa opět bez foilů
Jan Koukal

Nová jachta pro krále. Le Cam se vydá kolem světa opět bez foilů

Legenda sólového jachtingu Jean Le Cam se připravuje na svou šestou účast v závodě Vendée Globe. Francouzský jachtař našel prvního sponzora, s jehož pomocí může financovat stavbu nové lodi od návrháře Davida Raisona.

Při poslední edici Vendée Globe 63letý Le Cam, přezdívaný „král“, šokoval svým čtvrtým místem, jehož dosáhl na staré plachetnici bez foilů, přičemž cestou ještě stihl zachránit krajana v nouzi, Kevina Escoffiera. V nadcházejícím ročníku, který odstartuje 10. listopadu 2024, popluje na nové lodi, která však bude kopií jachty, na niž se do téhož závodu vydá Eric Bellion.

Oba jachtaři začali spolupracovat právě po posledním Vendée na přelomu let 2020 a 2021. Le Cam dal Bellionovi k dispozici svou starou Open-60 Hubert z dílny Farr-Design, aby Bellion získal více zkušeností s touto lodní třídou.

Loni na jaře Le Cam oznámil, že i dalšího Vendée Globe se chce účastnit na lodi klasické konstrukce bez foilů. Jednak ji považuje nadále za konkurenceschopnou, pokud bude „chytře postavena“, jednak chce udržet rozpočet v přijatelných mezích. V tomto má právě pomoci nápad využít jednu formu pro více lodí. Zda budou dvě, nebo tři (objevily se zprávy, že součástí tohoto konceptu má být ještě Martin Le Pape), není jasné. Le Cam odhaduje náklady na celou kampaň na 4 miliony eur. Nyní získal od nejmenovaného sponzora polovinu a stavba lodi tak může začít.

Návrhář Raison se prosadil v třídách Mini a Class 40, kde zaujal extrémně širokými zaoblenými příděmi svých designů. Lze tedy očekávat, že i jeho Open 60 se ponesou v podobném duchu.

Le Cam již dříve uvedl, že novou loď by měl rád na jaře příštího roku. Letos bylo či ještě bude spuštěno na vodu 7 nových jachet třídy Imoca určených pro tento závod.

657
Na horu