Search
× Search
Nevídané drama při Transatu
Daniel Vodička

Nevídané drama při Transatu

Kdo vyhraje Transat Jacques Vabre v nejsilněji zastoupené třídě Class 40? Ještě snad nikdy nebyla situace tak nejasná. Včera si jela pro jasné vítězství Groupe SNEF, Dnes je to ze severu kvapící Credit Mutuel a zítra se může smát na jihovýchodě plující Alla Grande Pirelli.

Před 24 hodinami byl náskok Groupe SNEF připlouvající od východu více než 100 mil. Pak ale zasáhlo vedoucí jachtu bezvětří. Bezvětrná bublina zastavila postup k cíli od východu. To se ale netýkalo vedoucích jachet v severní skupině Credit Mutuel a Influence 2, nebo nejrychlejší ze skupiny jižní Alla Grande Pirelli.

Pro Groupe SNEF to jsou velmi těžké chvíle. Den před cílem stojí a sleduje, jak se blíží soupeři zprava i zleva. A nejde dělat nic. Vítr by se sice měl zvednout i pro Groupe SNEF. Pozice jachty však není dobrá. Do cíle je to přímo po větru, zatímco jižní i severní skupina již poplují do cíle přímo, bez obratu.

Vedoucím jachtám zbývá do cíle jen něco málo přes 200 mil, zítra by tedy mělo být rozhodnuto.

Ještě dodáme, že ve třídě IMOCA si nejlépe vedli jachty navržené studiem Groupe Finot. Vyhrála For People Thomase Ruyanta a Morgana Lagraviera, před Paprec Arkea Yoanna Richome a Yanna Eliés. Ruyant je v posledních letech králem transatů. Vyhrál Transat Jacques Vabre 2021 a 2023, k tomu Route du Rhum 2022.

Také druhý Yoann Richomme jde od úspěchu k úspěchu. Toto byl jeho první velký závod na jachtě IMOCA a hned stříbro.

 

Polohu lodí najdete zde.

580
Na horu