Search
× Search
Nešťastné Kapverdy pro Michala Krystu
Daniel Vodička

Nešťastné Kapverdy pro Michala Krystu

Michal Krysta prolomil hranici 2000 mil do cíle závodu Globe 5.80 Transat. Bohužel ztratil na soupeře a z vedoucí pozice se propadl na čtvrté místo.

Začátek závodu měl ke standardním podmínkám daleko. Tlaková níže vygumovala pasát a příznivý severovýchodní vítr vál jen v těsné blízkosti afrických břehů. Na začátku závodu si náš reprezentant vedl skvěle a dlouho plul ve vedení. Severně od Kapverd však zůstal nejdéle na východě u Afriky a dokonce jako jediný se rozhodl proplout mezi Kapverdama.

Michal měl rychlost a na východě se s ním dlouho držel Švýcar Etienne Messikommer, který jako jediný Michalovi rychlostně stačil. Messikommer se u Kapverd držel severně od souostroví, Michal Krysta plul jižně. Zde na Messikommera ztratil cca 60 mil.

Vítr je na závětrné straně ostrovů nestálý. Vysoké ostrovy vytvářejí větrný stín, který se táhne desítky mil daleko. Ve větrném stínu je těžké udržet rychlost a Michal v něm plul cca 100 mil. Za víkend tak Michal na svého soupeře ztratil.

Vedoucí jachta Origami pluje cca 150 mil severněji. Pluje pomaleji, ale kratší trasou a na Michala Krystu má náskok cca 60 mil. Michal ale drží vyšší rychlost a do cíle zbývá 2000 mil. Krysta určitě dokáže ztrátu vymazat a zabojuje o prvenství.

Polohu lodí najdete zde.

2319
Na horu