Search
× Search
Nejzajímavější závodní jachta v ČR?
Daniel Vodička

Nejzajímavější závodní jachta v ČR?

V Čechách není žádná jachta, která by mohla vyhrát Fastnet Race, nebo závod ze Sydney do Hobartu. Brzy to už ale nebude platit. V běhu je koupě, která vše postaví na hlavu.

Jakou jachtu si představíte, když mluvíme o vítězi Fastnetu nebo Hobartu? Zřejmě nějakou bestii dlouho 30 metrů, která potřebuje početnou posádku. To ale nemusí být pravda. Hlavním vítězem obou těchto regat je jachta, která vyhraje v handicapu IRC. V letech 2013 a 2015 v IRC zvítězily ve Fastnetu francouzské jachty JPK. Loni sice přálo počasí velkým jachtám, ale ve své třídě IRC 3 obsadily jachty JPK šest z prvních sedmi míst. A právě po jachtě JPK sáhl principál týmu Bohemia Praha Pavel Štolba.

Cesta k nové lodi

Základem týmu Bohemia Praha je trio Pavel Štolba, Milan Koláček a Ondřej Vachel. Po prodejí Figara 2 nastala pro tým situace jakým směrem se vydat dále. Stanovit si své cíle a podle toho uzpůsobit výběr lodě. Tým šel klasickou cestou mnoha výstav a testů lodí.  Jako první na řadu přišla jezerní plachetnice Esse 850, se kterou tým dosáhl skvělého výsledku. Získal bronz na ME Sportsboatu ve Slovinské Portoroži.

Stále ale chybělo to hlavní. Konkurenceschopná námořní jachta. Požadavky byli následující. Najít jachtu, ke které není potřeba početná posádka. V úvahu přicházely jachty navržené na doublehanded závodění. V roce 2019 se představilo několik těchto zajímavých lodí. Zejména Sunfast 3300, J99 a JPK 1030. Po jednoduché selekci došlo k porovnávání Sunfastu a JPK. Téměř totožné lodě, které se liší drobnými detaily.  Po dlouhém zvažování padla volba na JPK. Velkou výhodou je, že sám majitel loděnice závodí na této lodi a je přesně navržena na závody v handicapu IRC.

JPK 1030

První prohlídku jachty provedl Milan Koláček v Lorientu před koncem roku. Ostrý test byl domluven na leden. Sbalit oblečení a zamluvit letenky. Samotný test trval dva dny a okamžitě splnil naše očekávání. Loď je perfektně odladěná v každém detailu. Kormidlování je zážitkem. Jachta je v mnoha ohledech identická s Figarem 2. Výhodou oproti Sunfastu je i využití  symetrického spinakeru. Loděnice se nachází přímo v Lorientu a výroba všech JPK vypadá úžasně.

První letošní závod

Letošní sezonu tým plánuje vyrazit s lodí Esse 850 a rok tradičně ukončit regatou Jabuka na lodi Dufour 34e. Od února 2021 začínají první tréninky ve francouzském Lorientu už na nové lodi JPK 1030.

4571
Na horu