Search
× Search
Nejbláznivější z rekordů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Nejbláznivější z rekordů

Alex Pella a Romain Pilliard se vydali na cestu za nejbláznivějším jachtařským rekordem. Masochistický rekord. Na trimaranu Use It Again vypluli kolem světa proti směru větru.

Rekordní plavby kolem světa se běžně jezdí od západu na východ. Je to dáno směrem větru v Jižním oceánu. Dvojice Pella/Pilliard popluje naopak. Odstartovala v Lorientu, pluje Atlantikem na jih, ale nebude pokračovat k mysu Dobré naděje. Pokusí se obeplout mys Horn, zamíří do Pacifiku a bude se probíjet proti větru k Austrálii a dále až k Africe. Dokáže-li to, už ji bude čekat jen plavba od mysu Dobré naděje na sever přes celý Atlantik do Francie.

O překonání sólového rekordu kolem světa „špatným“ směrem se pokoušel na trimaranu Actual Yves Le Blevec v roce 2017. 14. prosince u mysu Horn se však jeho trimaran převrátil. Le Blevec byl zachráněn pasažérskou lodí, kterou na místo vyslalo chilské MRCC. V okamžiku nehody stoupal Le Blevec proti větru 30 – 40 uzlů, s nárazy 70.

Rekord na „špatné“ trati drží Jean-Luc Van Den Heede. Z roku 2019 si ho můžete pamatovat jako vítěze závodu kolem světa Golden Globe Race. Tvrdý chlapík! Když projížděl cílem, bylo mu 74 let.

O rekord v plavbě kolem světa se pokoušel třikrát. Až poslední pokus byl úspěšný. Všechny tři pokusy absolvoval na hliníkové jachtě Adrien dlouhé téměř 26 metrů. Při jednom z neúspěšných pokusů zlomil u Austrálie stěžeň. V Austrálii si vyrobil nouzovou takeláž a s tou vyrazil domů do Francie.

Rekord „špatným“ směrem kolem světa má hodnotu 122 dnů, 14 hodin a 3 minuty. VDH, jak je přezdíván, ho vytvořil v roce 2004.

Dvojice Pella/Pilliard je na cestě třetí den. Pluje nedaleko Madeiry a na rekord má náskok 280 mil. Trimaran, na kterém se vydali na cestu, je původní B&Q/Castorama Ellen MacArthur, na kterém vytvořila sólový rekord v plavbě kolem světa běžným směrem v roce 2005.

Polohu lodi můžete sledovat zde

2430
Na horu