Search
× Search
Nečekaný favorit na vítězství?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Nečekaný favorit na vítězství?

Kdo by vsadil před startem Vendée Globe na Borise Herrmanna, ten by byl považován za člověka, který plýtvá penězi. Dnes je ale situace jiná. Herrmann je na třetím místě a je dost důvodů proto, aby zvítězil.

Při tom pomyšlení se točí hlava. Prvním ne-Francouzem, který vyhraje Vendée Globe, by se mohl stát Němec. Tedy západní Němec, Boris je z Hamburgu. Naštěstí... Proč jsou jeho šance najednou tak veliké?

Foily

Startovní pole má před sebou 2000 mil v pasátech. To znamená boční vítr na jižní polokouli a předoboční na severní polovině světa. To jsou kurzy, při kterých se nejvíce uplatňují foily. Respektive jeden foil. Ten na levoboku.

Charlie Dalin

A nyní se podívejme na vedoucí skupinu. Na prvním místě pluje Charlie Dalin na jachtě Apivia. Na levoboku má poškozený foil case, tedy pouzdro, do kterého foil zajíždí. V Jižním oceánu musel vyrábět provizorní ložisko do pouzdra, které by foil vymezilo. Foil je k lodi přivázán lanem a zřejmě s ním není možné pohybovat, tedy optimalizovat ho dle podmínek.

Louis Burton

Druhý je nyní výborně jedoucí Louis Burton. Jeho jachta je bývalá Banque Populaire, která vyhrála minulý ročník. Výborná jachta, která má oba foily v pořádku. Jde ale o foily generace 2016. Jsou výrazně menší než foily 2020. Nemají takový výkon, jachty s novými foily jsou rychlejší.

Boris Herrmann

Jachta Seaexplorer Borise Herrmanna byla sice na vodu spuštěna již v roce 2015 (podobně jako Burtonova loď), ale má foily verze 2020. Velké a výkonné foily. Které jsou navíc v pořádku, bez poškození. Dále má Herrmann v pořádku kompletní sadu plachet a není známo, že by měl nějaké vážnější technické potíže.  To jsou okolnosti, které ho momentálně pasují do role favorita.

Thomas Ruyant

Na čtvrtém místě pluje Thomas Ruyant. Má novou loď, nové foily, ale foil na levoboku má uříznutý. Po poškození, které objevil 25. listopadu, část foilu uřízl, aby snížil namáhání. Menší foil znamená menší výkon.

Ostatní

Z dalších závodníků si dobře vede Damien Seguin, který je nejdále od pobřeží, což se dříve či později ukáže jako výhoda. Jeho jachta však nemá foily a na bočák bude ztrácet.

Yannick Bestaven je naopak v nejhorších podmínkách nejblíže pevnině. Musí plout ostřeji v méně stabilním větru. Má foily, ale generaci 2016.

Náprava

Pro Borise Herrmanna hraje i to, že ho v cíli ještě čeká náprava za zdržení při záchraně Kevina Escoffiera. Je to sice z trojice zachraňujících (Le Cam, Bestaven, Herrmann) nejméně (6 hodin), mohou to však být hodiny, které rozhodnou.

Boris Herrmann na tom není v současné chvíli špatně. Do nynějška přitom jel pohodový nenápadný závod, při kterém především šetřil materiál. Nyní se mu to může vyplatit.

Soutěž o bundu Helly Hansen

Připomínám, že do neděle můžete posílat tipy na vítěze v závodu. Správné tipy budou slosovány a vítěz vyhraje špičkovou bundu Helly Hansen AEGIR OCEAN DRY TOP. Další tři vylosovaní soutěžící vyhrají baťohy Helly Hansen.

Polohu lodí najdete zde.

2716
Na horu