Search
× Search
Na dohled od antarktického ledu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Na dohled od antarktického ledu

Sodebo Ultim 3 dělá poslední 2 dny mezi 800 a 850 mílemi za den, průměrná rychlost je kolem 35 uzlů. Ve dne v noci letí trimaran rychlostí, která je i na motorový člun vysoká. Přitom se pohybuje jen 300 mil od antarktického ledového příkrovu.

Pro běžného smrtelníka je představa plavby nocí rychlostí 35 uzlů spojená s určitou porcí nejistoty. Co když se něco připlete do cesty? Stihnu zareagovat? To se bavíme o plavbě ve Středozemním moři na motoráku. Posádka Sodebo Ultim 3 letí nocí na třicetimetrovém trimaranu na foilech. Zde není možné náhle otočit kormidlem o 90°...

Nyní se přitom pohybuje necelý půlden plavby od ledovce, který obklopuje Antarktidu. Ten se v místech, kde nyní pluje Sodebo Ultim 3 rozprostírá až k 55°jižní šířky. Trimaran nyní pluje na 50°. Pro srovnání s Vendée Globe bych rád uvedl, že kvůli nebezpečí střetu s plovoucími ledovci je jižně od mysu Dobré naděje zakázána plavba jižně od 45°jižní šířky.

Sodebo Ultim 3 tedy pluje rychlostí 35 uzlů v místech, kde se nacházejí plující ledovce. Taková plavba je tak trochu ruskou ruletou. Tedy, trochu více,ež jen trochu.

Na riziko střetu s ledovci ukazuje i teplota vody v místech, kde trimaran pluje. Teplota klesla k nule, to je jasný ukazatel rizika.

Posádka musí mít posunutý pud sebezáchovy až někam na úroveň lumíků. Nebo musí nekriticky důvěřovat systému OSCAR, který by měl detekovat plovoucí předměty před lodí.

V současné chvíli je náskok Sodebo Ultim 3 skoro 680 mil na referenční čas trimaranu IDEC Sport.

Polohu lodi najdete zde.

2575
Na horu