Search
× Search
MS Raceboard, jak si vedli naši
Martin Pospíšil
/ Kategorie: Ostatní regaty

MS Raceboard, jak si vedli naši

Ve středu se nakonec odjela na MS Raceboard poslední kvalifikační rozjížďka ve formátu Long distance - tedy dálková plavba. Vzdálenosti to byly obrovské, odhaduji 30 km ve 2 kolech kolem bójek u severovýchodního břehu jezera Steinhuder Meer a ostrovem ne břehu protilehlém. Prasklé puchýře na dlaních k takové atrakci samozřejmě patří. V ženách suverénně zvítězila Jana Slívová a Dagmar Hrubá vydřela 9. místo. Jana svůj náskok nad Američankou vytvořila především při jízdě po větru, tedy delšími skluzy v poryvech silného vichru za pomoci na surfu povoleného nolimit pumpingu. V mužích zvítězil polský favorit Maksymilian Wojcik a naši nejlepší dojeli za ním téměř na dohled. Petr Kučera na 3. místě a Radim Kamenský na 6. - do výsledků se počítali ovšem umístění ještě po kvalifikačních skupinách, i když na long distance byl start skupin společný, a tedy pěkný masakr. Po této dlouhé rozjížďce se šlo na břeh znovu přepočítat výsledky

Foto Joachim Feyka

Foto Joachim Feyka

Pavel Hrubý
kvalifikace a rozdělit muže do finálových skupin. Než rozhodčí vše přepočítali, vítr ulehl a v odpoledních finálových rozjížďkách se děly věci, běžně k vidění jen na brněnském Priglu. V ženách se našim děvčatům ve větrné loterii nezadařilo a byly z toho škrtačka. Jana se drží na prvním místě závodu nejtěsnějším rozdílem 3 desetin bodu. Mužům nakonec ke škodě českých borců tuto rozjížďku zrušili pro sérii chyb ve startovní proceduře. A tak po promrhaném největrnějším dni zbývají závodní dny už jen dva s velmi chabou předpovídanou silou větru. Tak dnes od rána čekáme na vítr, který snad přijde odpoledne. 

Výsledky zde.

 

Foto Martin Pospíšil

Foto Martin Pospíšil

Náročný závod
V sobotu po Raceboard World Champioship se na jezeře Steinhuder Meer pořádal ještě závod Nations Cup, tedy Pohár národů. Je to závod národních družstev, který měl navíc různé, dokonce i genderově vyvážené mixy mužů a žen. Český tým se celkově umístil na 4. místě za Němci, Slováky a Španěly. Závod se odjel za velmi slabého termického větru, letní brízy vyvolané nasluněním pevniny. Po větrném MS s převažujícími skluzovými podmínkami to byla velká změna, která naší výpravě nahrála do karet.  Windsurfingová pravidla jsou pumping free, tedy mávat plachtou do konce sil a případného bezvědomí surfera je dovoleno. Já jsem například plachtu brutál pumpingem roztrhal na hadry. Slovenský tým s lídrem Paťo Polákem zvolil chytrou taktiku, jeden junior v první rozjížďce pumpoval do svého K.O. a v další jej vystřídal odpočívající kamarád. A protože mistr Patrik k tomu zajel svůj mistrovský standart, Slováci nás celkově pobili a odsunuli na bramborovou 4. pozici. Českému týmu oslabenému o naše zraněné a vyčerpané nejmladší favority z MS se podařilo v Poháru národů vyhrát kategorii Masters, takže vám nakonec ty medaile přivezeme.

Podrobné výsledky jednotlivců i týmů zde.

224
Na horu