Search
× Search
Místo tvrdého tréninku tvrdý dopad
Jan Koukal
/ Kategorie: Závodní jachting

Místo tvrdého tréninku tvrdý dopad

Měl to být další normální tréninkový den. Rutina. Tým Luna Rossa Prada Pirelli se chystal ve vodách u Cagliari pilovat manévry na cvičné lodi LEQ12. Ale instalace stěžně tak úplně nedopadla. Zato stěžeň ano. Jeřábníkovi se manévr vymkl z kontroly a uvolněný stěžeň narazil do lodi a spadl na přístavní molo.

Nebývá zvykem, že by si profesionálové chystající se uspět v nejprestižnějším jachtařském závodě, jímž Americký pohár bezesporu je, sami ničili vybavení. „Byla to triviální chyba, která nás bude stát pár týdnů práce. Ale nedá se nic dělat. Tvrdě makáme a chceme trénovat, kdykoli to jen jde,“ vyjádřil se k incidentu šéf týmu Luna Rossa Max Sirena.

K nehodě došlo 6. listopadu. Následovalo vyšetřování a vyhodnocování škod. Tým, který se zabýval následky kolize na základně italského týmu, konstatoval, že škody jsou celkem značné. Náraz poškodil uhlíková vlákna v konstrukci stěžně v místě nárazu a také karbonový příčník na zádi samotné jachty.

LEQ12 je 12metrový prototyp, který je součástí vývoje závodního speciálu AC75, na němž pak bude tým bojovat o nejstarší sportovní trofej na světě. Luna Rossa jej spustila na vodu teprve v říjnu.

424
Na horu