Search
× Search
Michal Krysta na čele v Transatu
Daniel Vodička

Michal Krysta na čele v Transatu

Pokud český závodník pluje na prvním místě v závodu přes Atlantik, je to velká událost. Právě taková je nyní situace na čele závodu Globe 5.80 Transat. Michal Krysta se blíží ke Kapverdám a pluje na čele.

Závod startoval před týdnem na ostrově Lanzarote na Kanárech a je přípravou na závod okolo světa. Připomínám, že se pluje na 5,8 m dlouhých jachtách vyrobených z překližky. Závodníci, Michal Krysta není výjimkou, si lodě postavili sami. Jsou to titěrné stroje, bez moderní elektroniky, bez autopilota, jen s větrným kormidlem.

Michal si výborně vedl při plavbě na Kanáry, kdy doplul na druhém místě. Nyní je, navzdory náročným podmínkám, ve vedení. Náročnými podmínkami myslím absenci pasátu. Jak jsme psali včera, pasát se vytratil a ve slabých závanech se titěrné závodní stroje jen velmi zvolna posouvají k cíli. Včera se rychlost pohybovala mezi 1 a 2 uzly, dnes je to přes 2 uzle. Vzhledem k tomu, že do cíle zbývá cca 2400 mil, je to ještě cca 1000 hodin plavby. To by se dalo přepočítat i na dny, pokud bychom ovládali vysokou matematiku.

Michal tedy pluje na prvním místě. Rychlost jeho jachty Menawan je v současné chvíli 2,4 uzlu. Náskok na druhého Petera Kenyona je 41 míle. Vítr je velmi slabý, ale situace se zlepší zítra. Pozítří vítr přijde od severu a znovu zeslábne, ale o víkendu již pasát převládne v celé oblasti a zřejmě jen tak nepřestane.

Polohu lodí najdete zde.

2175
Na horu