Search
× Search
Melwin Fink přišel o svůj Vector Mini
Jan Koukal

Melwin Fink přišel o svůj Vector Mini

Mladičký německý jachtař Melwin Fink spolu s Markem Menzebachem v noci na 2. dubna zlomil stěžeň nedaleko Mallorky. Oba jachtaře zachránila helikoptérou tamní záchranná služba. Opuštěná 6,5metrová jachta na severozápadě ostrova narazila na útesy a je notně pochroumaná. Fink už ale vyhlíží novou loď.

Při zmíněné osudové plavbě Fink s Menzebachem přeplouvali z Barcelony do Palma de Mallorca. Ke zlomení stěžně došlo asi 30 mil od Palmy. Vládly divoké podmínky a pro jachtaře na neovladatelné lodi představoval vrtulník jedinou možnost záchrany. Pátrání po lodi kvůli počasí nebylo možné a dvojici námořníků nezbylo než vyčkávat na břehu.

Loď byla konečně spatřena v úterý, zároveň však tato informace znamenala konec nadějí. Finkův Mini, na němž sám intenzivně pracoval dva měsíce, se změnil ve vrak. "Moře loď vyplavilo bez kýlu a bez kormidla na pláž na severovýchodě ostrova. S tím jsem nepočítal, myslel jsem, že si bude plout a nakonec se najde. Nyní je zničená," smutnil dvacetiletý jachtař.

Zároveň se ale na věc dívá i pozitivně: "Trup v zásadě obstál. Během té noci pro nás byl velmi bezpečným místem, i když stěžeň už byl pryč."

Fink, který šokoval loňským vítězstvím v první etapě závodu Mini Transat, se chystá na svou druhou kampaň v tomto podniku. Zatím není zřejmé, co se bude dít, pokud se ukáže, že toto je opravdu "totálka". Je v kontaktu se svou loděnicí a vyhlídky na novou loď údajně nejsou úplně marné. "Snad bude možné některé věci přenést ze staré lodi na novou. Stavitel je připraven, tak uvidíme, jak to všechno zvládneme," zachovává si naději Fink v nelehkém období své zatím krátké kariéry.

 

 

1711
Na horu