Search
× Search
M.B.Keramika Pálavská regata
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

M.B.Keramika Pálavská regata

Čím byla letošní Pálavská charakteristická? Určitě počasím. Zatímco v předchozích letech byly koloritem regaty teploty sahající k 30°C, letos to byla pravá mikulášská Pálavská. A to hlavně poslední den závodu, kdy byly teploty hluboko pod 10°C, k tomu Uhlířovský severní vítr doprovázený vytrvalým deštěm. Pátek i sobota byly ještě relativně dobré. Ale i přes toto zvláštní počasí byla regata jachtařsky i společenský vydařená. A nyní detailně.

Pod Pálavskými vrchy, na největší z novomlýnských nádrží, se první květnový víkend uskutečnila tradiční Pálavská regata. Regata patří mezi největší jachtařské závody okruhových plachetnic u nás. Letos byla součástí Poháru ČR pro jednoposádkové třídy: olympijské třídy Laser Standard, Laser Radial a Finn a u nás populární třídu Evropa. Bohužel avizované zimní počasí negativně ovlivnilo účast, která byla výrazně nižší než v předchozích letech. Konkrétně 99 závodníků ze čtyř evropských zemí – České republiky, Slovenské republiky, Rakouska a Itálie. Jednotlivé flotily lodí byly početně téměř vyrovnané: Finn a Evropa 26 lodí, Laser Radial 24 a Laser Standard 23.  

I když na první den regaty nebyla úplně nejlepší předpověď, nakonec foukalo pěkně a odjely se hned 4 rozjížďky ve větru 4-8 m/s. Zato v sobotu od rána vítr nefoukal, a proto se hrál fotbálek. Když už to vypadalo, že se začne večírkovat, začalo solidně foukat a v podvečer se odjely další dvě rozjížďky ve větru 2-6 m/s. Následoval společenský večer. Nejen pro závodníky, ale i celý doprovod byla připravena živá hudba v podobě skvělé kapely Dabljú, večeře, množství ovoce, pochutin a pití. 

Jak bylo avizováno, v neděli byla řádná kosa a vítr 6 – 10 m/s. Odjely se tři závěrečné rozjížďky, takže se vypsaný počet podařilo 100% naplnit. A jelikož vedle zimy a větru i pršelo, poprvé v historii Pálavské se slavnostní ukončení regaty neuskutečnilo na louce u hladiny, ale ve stanu.

Nejúspěšnějšími závodníky Pálavské regaty 2019 se stali: V lodní třídě Finn sbíral loňský vítěz a jeden z favoritů regaty Ruda Lidařík do výsledků hodně písmenek a otevřel tak cestu na stupně vítězů svým soupeřům. Nejlépe toho využili Jirka Hýža před Václavem Cintlem a Ladislavem Hyršem. Velmi kvalitní konkurence se sešla v olympijské třídě Laser Standard a králem letošní Pálavské se stal novopečený manžel a dvojnásobný olympijský účastník Viktor Teplý. Na stříbrný stupínek vystoupal Jakub Halouzka a na bronzový Štěpán Novotný. Evropářský triumf získal s velkým náskokem Štěpán Sivý, před matadorem třídy Markem Směšným a třetím Pavlem Bobkem. Zajímavou informací určitě je, že na Evropě poprvé závodila Markéta Audyová a zvítězila mezi ženami. Nejlepší trojici holek v lodní třídě Evropa vedle první Marky doplnily prezidentka třídy Petra Ondíková a Michaelou Bobkovou. Dále stojí za zmínku, že součástí evropářského závodního pole byli i tři sympatičtí Italové. V Radiálech byl po devíti rozjížďkách nejlepší dorostenec Andrew Lawson před skvěle jezdící Martinou Bezděkovou a veteránem Zdeňkem Chlupem. Tři nejlepší ženy doplnily druhá Klára Valdhansová a třetí taky Klára, tentokrát s příjmením Himmelová. V dorostenecké kategorii jsou jména tří nejlepších Andrew Lawson, Mikuláš Vaszi a Zdenek Alex Malina ze Slovenska. Vítězové regaty stoupali na stupně vítězů za famózních fanfár v podání správce klubu Mirka Kováře. 

Kladně byla hodnoceno zasílání SMS zpráv všem účastníkům, kteří o tuto službu projevili zájem, s důležitými informacemi týkající se průběhu a organizace závodu.  Domnívám se, že Pálavskou regatu 2019 lze hodnotit jako úspěšný závod. Osobně nejvíce kladně hodnotím fakt, že kvalitní jachtařská část byla doplněna o příjemný společenský večer a celá tato mozaika byla vyplněna velmi přátelským a lidsky hodnotným chováním závodníků a doprovodu. Za to osobně nejvíce děkuji a vážím si toho. Největší radost mám z toho, že si Pálavskou organizujeme sami sobě. Chci tím říci, že hodně z nás závodníků či rodičů pomáhají organizačně nebo finančně regatu zabezpečit. Letošní prim a velké poděkování patří Martinu Bezděkovi, jehož firma M.B.Keramika se stala již popáté za sebou největším sponzorem regaty, a proto považuji za správné, že se letošní tradiční jarní závod jmenuje M.B.Keramika Pálavská regata 2019.

Zdeněk Chlup

 

Více zde.  

 

2715
Na horu