Search
× Search
Marné čekání
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Marné čekání

Tři měsíce čekal tým Spindrift na ideální podmínky pro pokus o rekordní plavbu kolem světa. Dvakrát během doby byl blízko startu, ale podmínky nakonec rekordnímu pokusu nepřály. Nyní je čekání u konce, pohotovost týmu byla zrušena. Spindrift se tuto zimu na plavbu kolem světa nevydá.

Skipper Yann Guichard a majitelka trimaranu a skippera Dona Bertarelli oznámili, že čekání na start je pro tuto zimu u konce. Největší závodní trimaran nevypluje. Weather router Jean-Yves Bernot na tiskové konferenci řekl, že podmínky letos rekordní plavbě nesvědčí. Tlakové níže se na severním Atlantiku pohybovaly daleko na jihu až na úrovni Kanárů a tím bránily vzniku stabilního pasátu. Takové podmínky se každoročně vyskytnou několikrát za zimu, letos však trvaly takřka kontinuálně po dobu tří měsíců. Výsledkem bylo, že pasát byl až na úroveň Kapverdských ostrovů slabý a proměnlivý. Ve chvílích, kdy se zlepšil severní Atlantik si naopak postavila hlavu jižní část oceánu. Mezi Afrikou a Jižní Amerikou se roztáhla tlaková výše a hrozilo velké nebezpečí uvíznutí v bezvětří. Časové limity jsou přitom neúprosné. Vzhledem k výkonům držitele rekordu trimaranu IDEC Sport v Jižním oceánu je třeba v Atlantiku se vejít pod 5 dnů na rovník a pod 12 dnů k mysu Dobré naděje. A na to podmínky nebyly.

Původně bylo v plánu čekat na počasí od 1. listopadu do půlky ledna. Nakonec bylo standby období prodlouženo do konce ledna. Vzhledem k tomu, že ani v nejbližších dnech to nevypadá na zlepšení, byl tým rozpuštěn a čekání ukončeno.

Dovodem ukončení je i to, že na jižní polokouli se léto pomalu blíží konci a Jižní oceán je stále bouřlivější. V minulosti jsou sice známy i úspěšné pokusy, které startovaly koncem února (Geronimo) a dokonce i 3. března (Orange), ale jednalo se o jiné lodě. Dnešní trimarany vybavené foily, jsou extrémně rychlé, vyžadují ale vhodné podmínky. K těm rozbouřené moře nepatří. Proto je třeba start pozdě v sezóně dvojnásob zvažovat.

Na čekačce měl být vedle švýcarského Spindriftu také francouzský tým Gitana. Ten zatím oficiální ukončení neoznámil.

Vypadá to, že by rekord týmu IDEC Sport vedeného Francisem Joyonem (40 dnů, 23 hodin a 30 minut z roku 2017 mohl vydržet další rok.

1512
Na horu