Search
× Search
Kolize s UFO pro Gitana Team
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Kolize s UFO pro Gitana Team

Trimaran Maxi Edmond de Rothschild se po třech dnech plavby kolem světa otočil a od Kapverdských ostrovů se vrací zpět do Lorientu. Na vině je srážka s UFO.

Tým Gitana se chystal překonat rekord v plavbě kolem světa, který drží Francis Joyon se svým týmem na trimaranu IDEC Sport z roku 2017 a má hodnotu 40 dnů, 23 hodin. Na cestu zpět se tým otočil severně od Kapverd. V té době plul s náskokem cca 200 mil na rekordní plavbu. Na stejné urovni s Maxi Edmond de Rothschild plul trimaran Sodebo Ultim 3 Thomase Covilla, který se pokouší o stejný rekord a pokračuje dále.

Rozhodnutí o návratu nebylo pro tým snadné. Kromě samotných technických problémů hraje svoji roli i uzavírající se meteorologické okno v jižním Atlantiku. Předpověď se horší a vypadá to, že tlaková výše Sv. Heleny donutí pokračující tým k velké zajížďce k západu a jihu. I to hrálo svoji roli.

Díky návratu na základnu bude možné trimaran opravit a ještě letos počkat na další meteorologické okno na další pokus. Letos, nebo tuto zimu. Návrat a opětovné vyplutí není v historii Jules Verne Trophy nic neznámého. Také trimaran IDEC Sport se před 4 lety vrátil do Bretaně, když se počasí na jižní polokouli změnilo tak, že nemělo smysl v rekordním pokusu pokračovat.

Co se stalo

Ve čtvrtek odpoledne mezi Azory a Madeirou v rychlosti kolem 30 uzlů došlo ke střetu s UFO (Unidentified Floating Object). Silný náraz trimaran zpomalil. Skipper kontaktoval pozemní tým a začal s šetřením poškození. Na levoboku náraz poškodil kormidlo, respektive trimovací klapky. Část kormidelního mechanismu byla poškozena.

Boat captain David Boileau začal ihned s opravami. Kormidlo na první pohled není poškozené, ale špatně se s ním manipuluje a je zřejmě poškozen mechanizmus jeho vysouvání. Práce na opravě na zádi je vzhledem k exponovanosti místa nebezpečná.

Při halzách západně od Kanárů se ukázalo, že poškozené je i druhé kormidlo. Spolu s již zmíněným zhoršením počasí na jižní polokouli, bylo rozhodnuto o návratu.

Pokračující tým Sodebo Ultim 3 má za sebou Kapverdy a náskok na rekord je cca 250 mil, rychlost stále kolem 30 uzlů.

Také tento rekordní pokus budeme sledovat při naší čtvrteční online přednášce.

 

3073
Na horu