Search
× Search
Kolik stojí loď na Vendée Globe?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Kolik stojí loď na Vendée Globe?

Chcete-li vyhrát Vendée Globe, potřebujete špičkovou loď. Víte, kolik závodní speciál dlouhý 18 metrů stojí?

Při minulé Vendée Globe se ukázalo, že na foily je možné se při závodu kolem světa nejen spolehnout, ale že jsou nezbytné, pokud chcete zvítězit. Vzpomeňte na souboj Armela Le Cléac´h (Banque Populaire VIII) s Alexem Thomsonem (Hugo Boss). Příští ročník startuje až za 3 roky, ale už nyní je nutné pracovat na lodích pro závod. Popularita nejnáročnější regaty na světě má za následek, že je nedostatek ojetých lodí na trhu.

Ambice

Kdo chce ve Vendée Globe zvítězit, nechává si postavit novou loď. Jen jednou v historii regaty se stalo, že zvítězila jachta, která již závod jela. Byla to PRB, která poprvé vyhrála s Michelem Desjoyeaux za kormidlem v roce 2001 a o čtyři roky později na ní zvítězil Vincent Riou.


Nemáte-li prostředky, a tedy ani tým na vítězství, ale stále pomýšlíte na stupně vítězů, potom jsou tu lodě druhé generace. To jsou jachty, které závod jely jednou. Z nich již není na prodej ani jedna. Téměř všechny byly rozebrány ještě dříve, než Vendée Globe dokončily.


Dále jsou tu jachty třetí generace. Jde o osvědčené stroje, které svět obepluly dvakrát. I s nimi je možné odjet skvělý závod, jak dokázali Yann Elies a veterán Jean Le Cam v cíli posledního ročníku Vendée Globe. Tato dvojice dojela na 5. a 6. místě, když téměř až do cíle bojovala s Jean Pierre Dickem na jachtě nejnovější generace. Bohužel i tyto jachty jsou dnes vyprodány…

Pokud tedy chcete jet Vendée Globe a nemáte na novou loď, musíte se spokojit s jachtou čtvrté generace. Je sice stále pěkná, ale už hezky olítaná. Na druhou stranu může rozdávat zkušenosti a kolem světa trefí sama.


Ceny

Podívejme se na ceny jachet pro Vendée Globe. Chcete-li si vyvinout a postavit novou loď, připravte si cca 4 500 000 EUR. Bez plachet. I když tyto prostředky máte, stejně jste ještě nevyhráli. Na vývoj a stavbu nové lodě potřebujete početný a zkušený tým. Bez něj jste ztraceni a vaše loď nikam nedojede. Vítězí týmy, které to nedělají poprvé.

Chcete-li second hand druhé generace, je třeba si připravit cca 3,2 - 3,3 mil EUR.


Jste-li skromnější, stačí vám cca 1,0 – 1,8 mil EUR na jachtu třetí generace. Je to sice úspora, ale počítejte, že do toho budete muset něco nasypat.

Ještě jedna možnost

Pro příští ročník Vendée Globe je tu ještě jedna možnost. Jak ušetřit. Můžete mít novou jachtu za lidovku 3,7 mil EUR bez plachet (4,2 mil EUR s plachtami). Jak je to možné? Loděnice CDK se ve spolupráci s deignéry VPLP + Verdier rozhodla, že vyrobí až tři nové jachty z kopyta, ze kterého byla vyrobena vítězná jachta posledního ročníku Vendée Globe Banque Populaire VIII. Půjde o sesterské lodě, které budou mít nové profily foilů a kormidel. Budou navíc mírně zjednodušené, aby byly vhodné i pro ty, kteří jsou ve třídě IMOCA nováčky.

A jedna novinka na závěr…

Již nyní se pracuje na jedné lodi zcela nové generace. Jmenuje se Charal a je určena pro Jeremie Beyoua, který skončil naposled třetí. A můžeme se dočkat inovativního trupu. Protože se ukázalo, že bez foilů to již nepůjde, tým uvažuje o tom, že by šlo o loď, která je optimalizovaná pro foily. Její výkon je dán foily.
Poslední generace lodí vycházela z toho, že je schopna jet velmi dobře bez foilů a foily výkon ještě zvyšují. Nová generace může být jiná. Trup může být užší a lehčí a celý výkon lodi bude závislý jen na foilech.

Žijeme v revoluční době.

8088
Na horu