Kolik foukalo při bouři ve Splitu?
Úterní bouře, která zasáhla Split, za sebou zanechala spoušť. Utrhla trajekt v přístavu, potipila turistickou loď, shodila dva portálové jeřáby v loděnici Brodosplit. Kolik při bouři foukalo?
V Chorvatsku se píše o tom, že se mohlo jednat o extrémní downburst, který nejvíce zasáhl severní stranu vrchu Marjan, tedy včetně již zmiňované loděnice Brodosplit.
Oficiální údaje chorvatských meteorologů z DHMZ hovoří o větru o rychlosti 128 km/h. Podle deníku Dalmacija Danas ale nejde o údaj maximální, ale poslední. Pak se prý na větroměru polámala vrtulka.
Podle automatických měřících přístrojů Crometeo, které jsou umístěny po Splitu, foukalo nejvíc 146 km/h. Enemometr na lodi v Brodosplitu naměřil 173 km/h.
Foto Jadrolinija
Takové číslo se objevilo na trajektu Petar Hektorović. Nevěřím tomu, ale vyfoceno to bylo.
Ani to ale ještě není vše. Na trajektu Petar Hektorović, který se utrhl ve splitském přístavu, se podařilo vyfotit 212 kts. To je ale určitě ptákovina. Vyfoceno to ale bylo. Přístroj zřejmě toužil po svých několika minutách slávy.
Nejde však o oficiální údaje.
1510
Související články
Na severním Atlantiku fouká. Co naši?
Na severním Atlantiku fouká. Co naši?
Severnímu Atlantiku dnes dominuje hluboká tlaková níže. Vítr jižně od centra níže až 100 uzlů. Fronta se táhne až skoro do pasátu. A naši? Musí frontou projet. Už zítra.
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.