Search
× Search
King Jean
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

King Jean

Vendée Globe má za sebou první týden a ve vedení je Jean Le Cam. King Jean, jak mu někdy říkají. Je to nejstarší startující tohoto ročníku. Jede svoji pátou Vendée Globe. Již v roce 1981!!! startoval v závodě Whitbread Round the World Race, předchůdce pozdějšího Volvo Ocean Race.

Jean Le Cam je legendou sólového jachtingu. Muž, který bude raději za domem laminovat úchyt na své lodi, než by se ztrácel čas s novináři a majiteli sponzorujících firem. Je jedním z posledních, kteří ještě začínali s mužem, který sólový jachting pro Francouze objevil, tedy s Erikem Tabarlym.

King Jean má jen malý tým, ve kterém hraje velkou roli jeho manželka. Opravy a úpravy lodi si dělá sám. Nemá v týmu žádné psychology, odborníky na výživu, kondiční trenéry. Stačí mu jen málo, aby mohl Vendée Globe absolvovat. Když sežene dostatek prostředků, koupí jídlo, naloží ho na svého Huberta a vyrazí na start. Závodník ze staré školy.

Věrný Hubert

Jeho jachta se jmenuje Hubert. Na vodu byla spuštěna v lednu roku 2007. Zkušená na cestě kolem světa. Od svého spuštění na vodu nesla názvy FONCIA, TC2, MOVISTAR, MAPFRE, Maître CoQ, Mare, Cheminées Poujoulat, Hubert, Finistère Mer Vent, Yes We Cam! a CORUM L'Epargne. Podívejme se na její cenu. Zatímco Hugo Boss Alexe Thomsona, se kterou se King Jean přetahuje o vedení, stála odhadem 6 milionů EUR, cena Le Camovi jachty se bude pohybovat kolem šestiny této částky.

Hubert nemá foily. Má jen klasické přímé daggerboardy, je tedy technologicky zastaralý. Třináct let je v době foilové něco podobného, jako věčnost.

Přesto všechno je King Jean na čele. Držím mu palce, aby mu to vydrželo co nejdéle. Již jednou skončil ve Vendée Globe na druhém místě. Jednou se mu u mysu Horn ulomil kýl a jeho jachta se překlopila. Jean zůstal uvězněn uvnitř a čekal hodiny na záchranu na jednom z nejdivočejších míst na světě.

Jean Le Cam je trojnásobným vítězem La Solitaire du Figaro, vyhrál Transat Jacques Vabre, Barcelona World Race, Transat AG2R, byl dvojnásobným světovým šampionem ve třídě IMOCA.

Jestli by si někdo zasloužil Vendée Globe vyhrát, tak je to on. Budeme mu držet palce. Na druhou stranu si uvědomujeme, že je jen otázkou času, kdy půjdou moderní lodě s foily před něj.

Tak mu alespoň přejeme, aby mu dosavadní fantastická forma vydržela co nejdéle.

Chcete-li se o Vendée Globe dozvědět více, přihlaste se na naši online přednášku.

 

2851
Na horu