Search
× Search
Kdy vzlétne Maxi Edmond de Rothschild?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Kdy vzlétne Maxi Edmond de Rothschild?

Zřejmě nejrychlejší offshore plachetnice dneška je připravena vzlétnout ke svému rekordnímu pokusu kolem světa. V této chvíli se zdá, že dnem D by mohl být čtvrtek.

Tým Gitana čeká na ideální počasí pro start rekordní plavby kolem světa. Zdálo se, že 6 mužů na palubě létajícího trimaranu odstartuje dnes a na rovníku bude od startu za 4 dny a 12 hodin. Předpověď od startu po rovník byla příhodná, ale potíže nastaly v jižním Atlantiku. Přibližně v místech, kde je nyní flotila jachet na čele Vendée Globe.

K dobrému času k mysu Dobré naděje je zapotřebí, aby tlaková níže s frontálním systémem protáhla 32 metrů dlouhý katamaran ideální trasou, tedy místem, kde je nyní v jižním Atlantiku rozprostřena tlaková výše, oblast bez větru.

Za stávající situace by si trimaran musel zajet daleko k západu a prodloužit si trasu cca o 1000 mil. Navíc by bylo nutné se pustit až někam ke 47°jižní šířky. To jsou místa, kde již hrozí riziko střetu s plovoucími ledovci. Také to je třeba brát v úvahu.

Proto byl možný start odložen na čtvrtek. Situace na severu by měla být stále dobrá a na jihu již lepší. Maxi Edmond de Rothschild potřebuje být v Atlantiku rychlejší než držitel rekordu IDEC Sport, protože ten předvedl jízdu snů v Indickém oceánu.

Pro jachtaře není odklad ničím příjemným. Na palubě trimaranu již bylo naloženo vše. Zásoby, plachty, osobní věci… Posádka měla za sebou oblíbené PCR testy na Covid.

Všechno marné, další odlet je možný až ve čtvrtek

3107
Na horu