Search
× Search
Kdo s koho v ARC
Daniel Vodička

Kdo s koho v ARC

Kdo bude první v cíli transatlantického závodu ARC? Hned po startu se startovní pole rozdělilo na dvě křídla. Jižní křídlo zamířilo za klidnou plavbou v pasátu na jih, severní křídlo vsadilo na bouřlivou plavbu v tlakové níži, která ho udržela blíže ortodromě.

V současné chvíli je na čele absolutního pořadí katamaran Guyader Saveol. Vsadil na jižní variantu trasy. Jde superrychlý turistický katamaran Marsaudon TS5. Lehká 50 stop dlouhá jachta, která je schopná předvádět fantastické výkony. Za sebou drží rychlé jednotrupé jachty jako je 23 metrů dlouhá Vismara, nebo Swan 98.

Vedení jižního křídla už ale nemusí mít dlouhého trvání. Ze severu se blíží další Marsaudon TS5 Addictive Sailing. Ztrácí cca 40 mil, ale v tuto chvíli se zdá, že bude moci plout přímo do cíle, zatímco jižní křídlo bude muset křižovat. A na severu drží dlouhodobě vysokou rychlost také vynikající jachtař Jean-Pierre Dick na jednotrupé jachtě The Kid for Ville de Nice. Jedná se o jachtu tipu JP54, na jejímž designu se Jean-Pierre sám podílel.

Podíváte-li se na mapu s pozicemi, uvidíte červenou čáru. Jde o nejkratší spojnici startu a cíle. Severní skupina je nyní velmi blízko této ortodromě a cca 5 dnů, které zbývají do cíle, popluje téměř po ní.

Uvidíme, která varianta trasy bude vítězná.

1576
Na horu