Search
× Search
Kdo bude první ve větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Kdo bude první ve větru

Po bleskových prvních hodinách se do cesty startovnímu poli Vendée Arctique postavila zeď ve formě hřebenu vysokého tlaku vzduchu. Kdo se jako první dostane do příznivého větru na jeho druhé straně? Kdo první nasedne do rychlíku na sever?

Podle vzdálenosti do cíle je nyní na prvním místě Benjamin Ferré. Zajímavá postava pluje na druhém místě. Jmenuje se Guirec Soudée. Ve 22 letech se pustil sólo přes Atlantik. Bez jakéhokoli spojení s okolím. Na své další plavbě pokračoval s parťačkou. Stala se jí slepice. Normální hnědá slípka, se kterou se vydal z Karibiku na sever ke Grónsku, proplul Severozápadní pasáží, obeplul obě Ameriky a kolem Hornu se vrátil zpět do Evropy.

Vedení této dvojice ale zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Dále na západě je skupina favoritů vedená Charliem Dalinem. Za ním má ztrátu cca 7 mil Jeremie Beyou, Thomas Ruyant a Louis Burton. Nejblíže větru je Dalin a každou chvíli by měl začít nabírat rychlost. Jakmile se tak stane, bude v jihozápadním proudění před frontou, které by ho mělo dovést nejméně na sever Irska.

Vrátíme se ještě k první noci závodu.  Potížemi s naklápěním kýlu se do Les Sables vracel maďarský závodník se složitým jménem Szabolcs Weores. Později musel svoji účast v závodě vzdát. Technici týmu spolu se specialisty na hydrauliku zjistili, že závada na naklápění je v krátkém čase neopravitelná.

A na závěr jedna zajímavá zpráva od Louise Burtona. Jeho jachta Bureau Vallée během prvních 24 hodin dosáhla maximální rychlosti 35 uzlů.

Polohu lodí najdete zde.

 

1205
Na horu