Search
× Search
Katastrofa pro Američany
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Katastrofa pro Američany

Tým American Magic nebude na leden 2021 vzpomínat v dobrém. Při prosincové regatě AC75 se zdálo, že jde o jasného adepta na finále Americas Cupu. Minulý týden poslal favorita do kolen a nedělní rozjížďka skončila katastrofou.

Poprvé v Prada Cupu si Američané jeli pro vítězství. Tým Luna Rossa ztrácel kolem 50 sekund před posledním úsekem a vše se zdálo jasné. Na bóji ale výrazně přifouklo, tým se rozhodl pro složitý manévr obratu a odpadnutí a vše vzalo rychlý spád.

Zadní stěh na levoboku se nepodařilo povolit, loď ztratila stabilitu, vylétla z vody, zabořila se zpět a překlopila se. Rychlost před nehodou vylétla až ke 47 uzlům.

Image
Na místo přispěchaly čluny jednotlivých týmů. Podařilo se spočítat všechny členy posádky lodě, kteří byli na palubě. Pak začalo stavění lodě na nohy. Na rozdíl od jiných podobných nehod se tentokrát americké lodi nechtělo. Když se ji podařilo zvednout, ukázalo se, že trup sedí hluboko ve vodě. Něco bylo špatně!

Bylo jasné, že v lodi musí být díra. Na záchraně americké lodě se podíleli hasiči, pobřežní stráž i ostatní týmy. Když se podařilo jachtu Patriot stabilizovat, nastalo pomalé tažení na základnu, kam konvoj dorazil až před jedenáctou večer. Na jeřábu se ukázala příčina tonutí. Veliká díra v trupu, která vznikla, když jachta po krátkém letu znovu narazila na hladinu.

Foto COR 36 | Studio Borlenghi

Foto COR 36 | Studio Borlenghi

Patriot na týmové základně.
Američané mají jedno štěstí v neštěstí. Další rozjížďky se jedou až za 12 dnů. Na opravy téměř 2 týdny. Jak se zadaří, je otázkou. Kromě díry v trupu je otázkou, v jakém stavu je zaplavená elektronika a hydraulika, která na lodi ovládá vše. Podle vyjádření Terryho Hutchinsona, šéfa amerického týmu, je hydraulika téměř nepoškozená. Horší je to s elektronikou, kterou bude třeba vyměnit. Tým by měl mít s sebou kompletní náhradní sadu. I tak zřejmě půjde o velmi náročné dva týdny.

Americký tým je v krizi. Po předvánoční euforii, je tu 0 bodů ve výsledkové listině a velmi vážně poškozená loď. To nevypadá pro newyorský klub dobře… Terry Hutchinson ale slibuje, že se vrátí. A pokud se podíváme na britský tým INEOS, šance tu je. V přípravném předvánočním závodě byli Britové beznadějně poslední. Nyní startovnímu poli dominují.

Výsledky najdete zde.

2790
Na horu