× Search
Juniorský bronz z mistrovství světa ve Formula Foil Open
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Mistrovství světa ve Formula Foil Open, které se jelo v týdnu od 17. do 22. srpna na švýcarském horském jezeře Silvaplana, je za námi. Všichni z českého týmu závodili na olympijském one designu IQ Foil, což je proti foilovým speciálům a formulím znevýhodnilo.

„Mně se nepodařilo první den z kvalifikace postoupit do zlaté skupiny mezi nejlepší závodníky. Ve stříbrné skupině jsem byl schopný závodit v první desítce, ale kvůli taktickým chybám a pádu jsem zajížděl mezi 15. a 20. místem a celkově skončil na 23. místě ve stříbrné skupině,“ vysvětluje Jakub Zima.

Dívky Kateřina Švíková a Adéla Rašková kvalifikaci neměly a od začátku závodily s nejlepšími ženami. Obě ukázaly, že mají perfektní rychlost a jsou schopny zajet výsledky v první pětce. Ani jim se ale pády nevyhnuly, Adéla se dokonce srazila s francouzskou závodnicí, a dvě poslední rozjížďky nemohla jet, přesto Kateřina obsadila celkově 12. a Adéla 20. místo.

Medaili ale přeci jen naše výprava veze, protože Kateřina skončila na skvělém 3. místě mezi juniorkami.

„První závodní den se nic neodjelo, kvůli nedostatku větru, a tak jsme závodit začali ve středu 19. 8., kdy ženy odjely tři rozjížďky. Jelikož se jednalo o mé první mezinárodní závody na nové olympijské třídě, nevěděla jsem vůbec, jak se mi bude dařit, a tak jsem byla velice překvapená, když se mi všechny rozjížďky povedly dojet v první desítce. Druhý den jsme za podobných větrných podmínek odjely další čtyři rozjížďky. To se mi bohužel tolik nevedly starty, a tak jsem měla spíše horší výsledky. S čím jsem byla spokojená, bylo 5. místo z jedné z rozjížděk. Třetí a poslední den závodění se podařilo odjet další čtyři rozjížďky. Během celých závodů jsem se pohybovala kolem 10. místa. To jsem však bohužel ztratila v poslední rozjížďce, kde jsem jela na 6. místě, bohužel jsem však při točení spodní bójky spadla a dojela až ve druhé desítce. Celkově bych chtěla zhodnotit závod pozitivně. I když vím, že je pořád dost věcí, na čem je potřeba zapracovat. Po celý závod byly super větrné podmínky mezi 11 a 18 uzly. Brala jsem to spíše jako tréninkový závod, abych si zvykla na místní podmínky a odpozorovala taktiku na nadcházející závod, tedy mistrovství Evropy na IQfoilech. To je závod, kde všichni pojedou na stejném materiálu. Toto mistrovství světa bylo otevřené pro jakékoliv foily, tudíž někteří závodníci měli jiný materiál a měli určitou výhodu,“ zhodnotila závod Kateřina Švíková.

Celkové výsledky zde

Videa zde.

Již včera začalo právě zmiňované Mistrovství Evropy na IQfoilech, první velké závody nové olympijské třídy pro Paříž 2024. Přihlášeno je kolem 150 závodníků a mezi nimi pět českých – tři muži a dvě ženy. Včera se však kvůli dešti a následnému bezvětří nic neodjelo.

„Na tento závod dorazili také Petr Čech a Patrik Hrdina a ještě před ním jsme jeli legendární Engadin Maraton. Obsadil jsem 33. a Petr Čech 37. místo,“ dodává Jakub Zima.