Search
× Search
Jen velmi krátký rekordní pokus
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Jen velmi krátký rekordní pokus

Letošní zima rekordním pokusům kolem světa nepřála. Dva týmy čekaly již dlouho na správnou předpověď, ta ale nepřicházela. Až včera přišla najednou zpráva, že trimaran Maxi Edmond de Rothschild vyplouvá a cílem je zisk Jules Verne Trophy.

Startovní čáru u ostrova Ouessant protnul trimaran ve 1409 francouzského času. Z moderní generace foilujících trimaranů je Maxi Edmond de Rothschild nejstarší. Prošel ale mnoha modifikacemi a je považován za nejspolehlivější. Na palubě šestičlenná posádka vedená dvojicí hvězd Charles Caudrelier a Franck Cammas.

Tým čekal na vhodnou předpověď od konce roku. Letošní zima však není rekordům nakloněna. Nakonec včera vyplul do netradičních podmínek. Běžně se vyplouvá do větru severních směrů. Tentokrát tým zvolil naprosto odlišnou situaci. Na první den byl na programu jihovýchodní vítr, který měl sílit a před frontou se stáčet k jihu, aby se za ní otočil k západu. Znamenalo by to, že by se trimaran na úrovni Azor dostal do fronty, odhalzoval by a zamířil k jihu. Následovalo by proplutí hřebenu tlakové výše a pak už severovýchodní pasát. Vzhledem k pozici daleko na západě by až k tišinám mohl trimaran plout bez obratu.

Takový byl plán, ten ale nevydržel dlouho. Po necelých 10 hodinách trimaran otáčí a míří zpět. Na vině je nespecifikovaná závada na generátoru. Tým míří na základnu v Lorientu. Po opravě bude pokračovat přerušené čekání na další vhodný okamžik ke startu. V programu je čekání až do začátku března.

Připomínám, že rekord má hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut. V roce 2017 ho vytvořil Francis Joyon se svým týmem na nefoilujícím trimaranu IDEC Sport, který byl spuštěn na vodu v roce 2006. V dnešní stále se měnící době je to jachta z prehistorie. Stále však nepřekonaná…

Kartografie zde.

354
Na horu