Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Jak jednoduchý je závod přes Atlantik…
Daniel Vodička

Jak jednoduchý je závod přes Atlantik…

Podívejte se na trajektorii vedoucího muže Yoanna Richomme při sólové regatě přes Atlantik Retour a la Base. Jen pro zajímavost. Je to jeho první sólová regata na jachtě IMOCA.

Závod přes Atlantik Retour a la Base z Martiniku do Lorientu bude znát již v sobotu vítěze. Zatím si vede nejlépe nováček ve třídě IMOCA Yoann Richomme. Jede krásný závod a ukazuje, jak jednoduchý může být oceánský jachting.

Pomineme-li křižování krátce po startu, od té doby má Richomme za sebou 3 obraty. A do cíle mu zbývá posledních 1000 mil, za sebou již má Azory. Doporučuji se podívat na tracker a jeho trasu si vychutnat. Pusťte si tam vítr a přehrajte si jeho trasu od startu. Je to nadmíru sebevědomá jízda. 

Nejprve na sever pro příznivý západní vítr. Následoval dlouhý oblouk kolem výběžku tlakové výše. Od severu se blížila fronta, vítr se stáčel, Richomme se držel nejdále na sever. Pak rozhodující moment. Soupeři se stáčí k východu, Richome halzuje k severovýchodu blíže frontě do silnějšího větru. Následovala druhá halza a kurz 090°. Richomme je v silnějším větru, který má lepší směr. Soupeři se začínají stáčet na hraně výše k jihu, Richome pokračuje plnou rychlostí na východ, dostává se do čela a buduje si náskok. Soupeři musí několikrát halzovat. Od západu přichází fronta, Richomme před frontou halzuje, blíží se k frontě a čeká na její přechod. Na frontě se se stočením větru stáčí přímo k cíli. Na své pronásledovatele má náskok přes 70 mil a v tuto chvíli již jsou jen dva, Beyou a Goodchild. Ostatní uvízli v oblasti vysokého tlaku a ztrácejí.

Od západu se blíží ještě jedna níže s frontálním systémem. Vítr před frontou by mohl foukat kolem 50 uzlů. Je ale otázkou, jestli před cílem fronta vedoucí trojici dožene.

Připomínám, že navzdory profesorské jízdě je to Richommův první sólový závod na lodi IMOCA, druhý přes Atlantik na IMOCE. Prvním byl doublehanded Transat Jacques Vabre, ve kterém dojel s Yannem Elies na druhém místě. Richomme je mimořádný talent. Mnoho závodů neodjezdí. ALe vyhrává je. V Classe 40 má na kontě dvě vítězství v Route du Rhum.

Vypadá to na dobrý oddíl...

509
Na horu