Search
× Search
Hledání větru v moři nikoho
Daniel Vodička

Hledání větru v moři nikoho

Trojice nejrychlejších trimaranů na světě se plouží jižním Atlantikem a hledá vítr. V neznámých vodách měl foukat stabilní pasát. Místo toho slabý zadobok pro jednoho a stoupačka pro druhého.

Nový závod Brest Atlantiques se pustil do neprobádaných pasátových vod jižně od rovníku. Po odstoupení Sodeba v Kapském Městě hledá cestu na sever jen trojice závodících trimaranů. V minovém poli bezvětří volí každý nejlepší trasu na vlastní pěst.

Na vlastní pěst

V současné chvíli míří vedoucí Maxi Edmond de Rothschild někam do ne zcela bezpečných vod rovníkové Afriky. 400 mil na jihovýchod se snaží najít svoji cestu Actual Leader. Tisíc mil jižně od vedoucí jachty pluje Macif, který sází na úplně jinou kartu. Pluje na západ. Snaží se dostat k jihoamerické pevnině. Tedy do vod velmi dobře známých. Známé vody znamenají známou taktiku. Zatím pluje v předobočním větru před studenou frontou.

Kdo z koho

V tuto chvíli není nic jasného. Karty jsou rozdané a každý ze soupeřů musí hrát s tím, co má v ruce. Maxi Edmond de Rothschild vypadá na koni, ale musí halzovat k rovníku ve slabém větru. Podobnou kartu má i Actual Leader.

Macif vsadil na riziko. Dlouhou objížďkou se chce dostat do silnějšího větru a doufá, že v dlouhodobém horizontu uspěje. I když to tak zatím nevypadá.

Na výběru trasy pracují také weather routeři jednotlivých týmů. Marcel Van Triest pracuje pro Maxi Edmond de Rothschild, Christian Dumard (v zimě měl přednášku v Praze) pro Actual Leader a Jean-Yves Bernot pro Macif.

Taktiku Macif komentoval z paluby Maxi Edmond de Rothschild Franck Cammas: „Viděli jsme, že Macif odhalzoval a zamířil na jihozápad. Nyní jsou na docela jiném kurzu než my. 1000 mil od nás je fronta. Pokud se jim ji podaří projet, dostanou se do větru a mohou jít před nás. Nebude to ale jednoduchá cesta, mají před sebou mnoho práce.“

Polohu lodí najdete zde.

3016
Na horu