Search
× Search
Hlad, 20 kg dole a vilejši
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Hlad, 20 kg dole a vilejši

Vítěz Golden Globe Race už je známý, ale drama na moři pokračuje. Bojuje se o třetí místo, o dojezd do cíle. Bojuje se s hladem, s infekcí na rukou, s bolestí zubů, i s vilejši na trupu, kteří už dorůstají délky chobotnice.

Zdá se, že v souboji o třetí místo v cíli je na tom dobře Uku Randmaa. Do cíle mu zbývá 1000 mil a pluje v příznivém západním a jihozápadním větru na severní straně tlakové výše nad Azory.

Randmaa ale ještě nemá vyhráno. Od pořadatelů dostal trest v délce 72 hodin za přijetí nedovolené zprávy v oblasti weather routingu. Došlo k tomu, když se při komunikaci s jedním z radioamaterů, kteří závod sledují, ptal, jestli už může plout k východ, nebo bude muset pokračovat na severozápad, aby se dostal do příznivého zápdního proudění. Hrozila mu diskvalifikace, nakonec dostal trest 72 hodin. Měl by si to odsedět až v cíli, protože na lodi je v podstatě bez zásob. Zbývá mu 60 lžic rýže, 20 polévek, 23 freeze dried hlavních jídel, 15 sáčků čaje a 4 lžíce cukru. Tedy tak tomu alespoň bylo před 9 dny. Dnes to bude horší.

Randmaa je již nyní o více než 20 kg lehčí a do cíle už nejspíš neztloustne. Snaží se chytat ryby, ale neberou…

Čtvrtý Istvan Kopar uvízl v bezvětří jižně od Azor. Podle předpovědi si tam nějaký čas pobude. Alespoň bude mít čas řešit problémy s kormmidelní pákou, která je zlomená. Další potíže se v případě Kopara týkají zdraví. V ústech má hnisavý absces, plesnivá infekce se mu usadila za nehty na prstech a vlhké podpalubí pokrývající se povlakem hermelínové plísně mu také nepřidává na morálu. Posledních 2000 mil bude pro Kopara očistcem.

Poslední Tapio Lehtinen má do cíle 5200 mil a jeho současná rychlost je 0,5 uzlu. Pokud by mu vydržela, měl by to do cíle ještě 400 dnů. Tapio ale jistě znovu přidá. Nebude to ale mít snadné. Jeho jachta je zarostlá vilejši a v okolí kýlu jsou jejich nárůsty třiceticentimetrové. Do skluzu to tedy nedostane. Tapio má hrůzu ze žraloků, proto nemůže do vody, nemůže to oškrabat.

Prozatímní předpoklad je, že poslední závodník protne cílovou čáru na začátku května. Vilejši ale nejpíše do té doby ještě povyrostou a o rychlosti již nebude možné mluvit. Pesimisté čekají Lehtinena před prázdninami…

Polohu lodí najdete zde.

 

4700
Na horu