Search
× Search
Fastnet a COVID, jak řešit kvadraturu kruhu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Fastnet a COVID, jak řešit kvadraturu kruhu?

Slavný offshore závod startuje již 8. srpna a na start by se měla postavit nejméně jedna naše jachta (a bude moci pomýšlet vysoko). Hlavní otázkou však je, jak se budou řešit přísná proticovidová opatření v Anglii, kde závod startuje, a ve Francii, kde je cíl.

Kde je problém, který z účasti v závodu dělá kvadraturu kruhu? Jsou to opatření proti šíření nákazy ve startovní a cílové zemi.

Anglie nyní uvolnila restrikce uvalené na domácí obyvatelstvo, a to navzdory tomu, že počty nově nakažených se pohybují kolem 50 000 denně. Francie se do podobného dobrodružství nepustila a cizinci vstupující do země musí splňovat přísná kritéria.

Závodu by se mělo zúčastnit kolem 3000 jachtařů. Většina bude chtít posedět v pubu před startem, a popít víno, cider, nebo kdovíco jiného v cíli. Je tu však nejedno ALE…

Při cestě z Velké Británie do Francie je nyní pro očkované osoby nutné, aby předložily negativní test ne starší 24 hodin. Odpírači očkování musí rovnou do karantény. Na 7 dnů.

Je velmi nepravděpodobné, že se někomu podaří nechat se otestovat ve Velké Británii, odstartovat v Cowes, otočit Fastnet a do 24 hodin vylézt na pevninu ve francouzském Cherbourgu s platným testem v ruce. Rekord na klasické trati závodu (s cílem v Plymouthu) je 23 hodin, 51 minut a 16 sekund a drží ho Giovanni Soldini na trimaranu Maserati Multi 70. Pro tento rekord si Soĺdini vybral ideální počasí. Je to rekord na trati závodu, nikoli v závodu.

Tedy, teoreticky to možné je, v praxi ale podobně pravděpodobné, jako ufouni přistávající na trávníku vedle pošty v Lipencích.

Je tedy otázkou, jak složitou situaci řešit. Pro francouzské závodníky je možností vyplout z Francie rovnou na start, nevylézat v Anglii na břeh a v Cherbourgu si užít závěrečný večírek. Nebo je tu možnost pro Angličany. Odstartovat, objet Fastnet, projet cílem ve Francii a hned se otočit a zamířit domů. A do práce. Bez večírku v cíli…

Možnosti tedy jsou. Legální možnosti. Určitě však nebudou mezi jachtařským lidem oblíbené.

Foto Carlo Borlenghi
1704
Na horu