Search
× Search
Fabrice Amedeo ze hry
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Fabrice Amedeo ze hry

Dalším odstupujícím z Vendée Globe, který zamířil do Kapského Města je Fabrice Amedeo. Francouz Amedeo ukončil závod po poruše druhého záložního počítače.

Ačkoli se může na první pohled zdát, že jde o banalitu, není tomu tak. Počítač je nezbytný pro příjem počasí, pro komunikaci a pro výpočet ideální trasy. Plavba bez předpovědi počasí není bezpečná a platí to především pro lodě s foily. Foily na většině lodí není možné zcela vysunout z vody a v bouřlivém počasí mohou být na škodu. 

Znalost předpovědi počasí s dostatečným předstihem umožňuje zvolit trasu tak, aby se závodník tomu nejhoršímu vyhnul. Absence počítače tak znamená výrazné snížení bezpečnosti plavby. Vzhledem k tomu, že Fabrice Amedeo měl před sebou takřka celý Jižní oceán, zhodnotil situaci jako nepřiměřené riziko a odstoupil.

Odstupy mezi vedoucí trojicí se zkrátily. Charlie Dalin má náskok 65 mil na Thomase Ruyanta a 79 mil na Yannicka Bestavena. Čtvrtý je nyní Jean Le Cam se ztrátou 221 míle. Mezi prvním a desátým závodníkem je odstup 374 míle.  

Celkově jde o velmi vyrovnaný ročník závodu, odstupy nejsou velké. K výrazné kompresi ale došlo v posledních dnech. Ještě před Kerguelenovými ostrovy měl Dalin náskok 233 míle na druhého Ruyanta a desátá Isabelle Joschke ztrácela na první příčku přes 600 mil.nyní jsme na polovině.

Na čtvrtek připravujeme další díl online přednášky o závodu. Kromě průběhu závodu se podíváme na to, jak je to u sólových jachtařů se spánkem, podíváme se na risk management a nakonec se zeptáme, proč někteří závodníci zatajují poškození svých lodí.

Polohu lodí najdete zde.

3502
Na horu