Search
× Search
Dvě zlaté z Balatonu pro české Finnaře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Dvě zlaté z Balatonu pro české Finnaře

V Tihany na maďarském Balatonu se od 8. do 11. září jelo mistrovství Evropy veteránů třídy Finn. Naše početná výprava z něj přivezla dvě zlaté medaile.

Flotila 78 lodí ze 14 zemí znamenala rekordní účast na této akci. Přijeli závodníci z celé Evropy. Panovalo krásné letní počasí a první den i příjemný vítr 3–5 m/s. Pro veterány naprosto ideální podmínky. Odjely se dvě rozjížďky a na čele se usadil závodník z Jachtklubu Cheb Zdeněk Gebhart. Druhý den byly podmínky velmi podobné, odjely se další dvě rozjížďky a český závodník stále držel vedení. Na druhé místo už se ale dostal domácí jachtař Akos Lukats. Tomu se vydařil následující den, kdy se uskutečnily ještě tři rozjížďky, a převzal vedení. Zdeňkovi Gebhartovi se

Foto Robert Deaves

Foto Robert Deaves

Zdeněk Gebhart
 ale den nepovedl podle představ a klesl na čtvrté místo. Protože poslední den se už kvůli bezvětří nic neodjelo, titul získal Maďar Akos Lukats. Na druhém místě skončil Nizozemec Bas De Waal a třetí byl Taras Havrysh z Ukrajiny. Na českou republiku zbyla bramborová medaile v celkovém pořadí, ale Zdeněk Gebhart získal zlato v kategorii Grand Grand Masters (nad 60 let) a k tomu přidal druhou zlatou medaili Jiří Outrata z Jachtklubu Toušeň v kategorii Legends (nad 70 let). Ceny vítězům předával Zsombor Berecz, stříbrný olympijský medailista z Tokia.

Foto Robert Deaves

Foto Robert Deaves

Jiří Outrata
„Jsem místní, ale i tak si troufnu říct, že všichni si to tady opravdu užili. Měli jsme štěstí na větrné podmínky, když se nám podařilo odjet sedm pěkných rozjížděk, protože předpověď byla mnohem horší. Byla to skvělá akce i po společenské stránce s typickým maďarským gulášem, pivem a vínem zdarma. Finnaři jsou skvělá parta přátel a jsem rád, že jsem tady mohl být,“ řekl vítěz Akos Lukats.

Příští rok se Finn European Masters vydá do Španělska, kde se v Mar Menor za pouhé čtyři týdny koná také mistrovství světa masters třídy Finn.  

Výsledky:

1.  Akos Lukats HUN 50

2.  Bas De Waal NED 29

3. Taras Havrysh UKR 8

4. Zdeněk Gebhart CZE 2

 

Masters (nad 40 let): 1. Akos Lukats HUN

 

Grand Masters (nad 50 let): 1. Bas De Waal NED

 

Grand Grand Masters (nad 60 let): 1. Zdeněk Gebhart CZE

 

Legends (nad 70 let): 1. Jiří Outrata CZE

Kompletní výsledky zde.

Foto Szücz Abel

 

 

1666
Na horu