Search
× Search
Druhé vítězství pro Holcim-PRB
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Druhé vítězství pro Holcim-PRB

Dojezd do cíle druhé etapy The Ocean Race byl dramatický až do posledních minut. Ještě pár hodin před koncem byli ve hře o stupně vítězů čtyři z pěti startujících. Hřeben vysokého tlaku vzduchu udělal z dojezdu detektivku.

4600 mil dlouhá etapa znamenala téměř 18 dnů na moři. Jachty IMOCA mají rozdílné designéry, nejde o one design třídu, přesto byly rychlosti jachet velmi podobné a v cíli dělilo první Holcim-PRB a druhý Biotherm jen 16 minut. Třetí 11th Hour Racing zaostal za Biotherm dokonce jen o necelých 9 minut.

Hřeben vysokého tlaku vzduchu

Image
Tentokrát se etapa rozhodovala až v posledních 200 mílích před cílem. Cestu do cíle blokoval hřeben vysokého tlaku vzduchu. To znamená bezvětří. V překladu pro nejachtaře. Vedoucí trojice Malizia, 11th Hour Racing a Holcim-PRB připlula k oblasti bez větru a zastavila se. Ze zadních pozic se rychle přibližovalo duo Biotherm a GUYOT. Biotherm se dostal na dosah, GUYOT zkrátil svoji ztrátu z 500 mil na 50.

Malizia první ze hry

pátek a sobota znamenaly hledání ideální pozice pro poslední míle. Ve slabém větru si skvěle vedl tým Biothem, naopak těžší jachta Malizia strádala. Plavba v náročných podmínkách v silnějším větru byla pro Malizia výhodou, ale bezvětří jí nesvědčí.

Tým vedený v této etapě Willem Harrisem vývojem situace zůstal nejdále na jihu. Byla to nevýhodná pozice. Snažil se tedy dostat k pobřeží. Poslední šancí bylo, že by tam něco fouklo. To se ale nenaplnilo.

Kdo z koho

Na čele zůstala trojice 11th Hour Racing, Holcim-PRB a Biotherm. Vánek vál od jihu a měl sílit. Biotherm si vedl ve slabém větru výborně, ale nejlepší tah se povedl Holcim-PRB. Tým vedený Kevinem Escoffierem se dostal nejdále na sever. První byl v silnějším větru, navíc na ostřejším, a tedy rychlejším, kurzu do cíle. Nakonec z toho bylo vítězství o 16 minut.

Stejný tah se nakonec povedl i Biotherm vedenému Paulem Meilhatem. Na americký tým 11th Hour Racing, který se na start v závodu připravuje nejdéle, zbylo až třetí místo.

V celkovém pořadí to znamená 10 bodů pro Holcim-PRB, 7 pro 11th Hour Racing, 6 pro Biotherm. Malizia má 5 bodů a GUYOT 2 body.

Malizia v Jižním oceánu?

Uvidíme, jak si tým Malizia povede ve třetí etapě, která vede celým Jižním oceánem až do Brazílie. Malizia by měla být optimalizovaná do těžkých podmínek a první náznaky ze druhé etapy ukazovaly, že by tomu tak mohlo být.

326
Na horu