Search
× Search
Drama vrcholí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Drama vrcholí

Do cíle Vendée Globe zbývá vedoucí jachtě méně než 500 mil. Do rozhodnutí je ale ještě daleko. Ještě nikdy nebyla situace v závodu den před cílem tak zamotaná.

Vyhrát může vedoucí Charlie Dalin. Určitě by si to zasloužil. Vyhrát může Louis Burton. Předvádí fantastický závod. Vyhrát může Boris Herrmann. Byl by to první ne-Francouz v historii závodu. Zřejmě již nevyhraje Thomas Ruyant, jeho ztráta je příliš velká. Může ale vyhrát Yannick Bestaven. Má velkou ztrátu, ale ta se bude zkracovat a má 10 hodin 15 minut k dobru za záchranu Kevina Escoffiera.

Všichni závodníci bojující o vítězství jsou vyčerpaní. Na spánek není ani pomyšlení. Možná jsou jen krátká zdřímnutí. Také se zásobami je to špatné, nejrychlejší nepočítali, že poplují 80 dnů. Zásoby jsou, ale zbývá to, do čeho se dříve nechtělo. To většinou nejsou věci, které dokážou zvednout náladu. Ale jak se říká: „Hlad je nejlepší kuchař!“

Vyčerpání, neoblíbená strava, zima, vlhko, tma. To vše dělá dojezd ještě náročnější. V Jižním oceánu byla sice také zima, ale den byl dlouhý. Tady už vládne tma. Jen vidina cíle, postele, tepla, jídla dodává sílu. A chuť zvítězit…

Image
Dalin sází na nejkratší cestu k cíli. Je u mysu Finisterre a riskuje v oblasti, kde může být slabší vítr. Herrmann sází na Dalina a sleduje stejnou trasu. Ztrácí přes 80 mil. V cíli ho čeká náprava 6 hodin. Pluje 15 uzly. To je s Dalinem na hraně. Mezi touto dvojicí není nic jasné. Může to být v cíli o minuty, nebo dokonce vteřiny.

Louis Burton pluje na sever pro silnější vítr. Nebojí se dělat odvážná rozhodnutí. Na druhou stranu ale nemá co ztratit. Aby zvítězil, musí být rychlejší než Dalin a mít náskok 6 hodin na Herrmanna. Navíc by musel najet na Yannicka Bestavena 10 hodin a 15 minut.

Yannick Bestaven musí doufat, že se Dalinovi s Herrmannem připletou do cesty místa se slabším větrem a že se mu podaří je dotáhnout.

Taková je situace na vstupu do Biskaje. V noci ze středy na čtvrtek se rozhodne.

Ve čtvrtek večer se můžete zúčastnit poslední přednášky o Vendée Globe s Milanem Koláčkem. Milan zhodnotí závod, rozebere zajímavá místa, kde se rozhodovalo.

2324
Na horu