Search
× Search
Do Hobartu na stoupačku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Do Hobartu na stoupačku

Včera odstartoval již 76. ročník slavného závodu Rolex Sydney Hobart. 88 startujících jachet má před sebou 628 mil dlouhou trasu do Hobartu. Letos v náročných podmínkách na stoupačku. Vítr od jihu je testem výdrže lodí i posádek.

Start se nejlépe povedl jedné z maxijachet SHK Scallywag. Její vedení se však rozplynulo na výjezdu na otevřené moře, kde nastaly potíže s kosatkou J2. Než se vše podařilo opravit, musela nahoru oranžová bouřková kosa. To byla chvíle, kdy se do čela dostaly další maxi LawConnect a Black Jack.

První večer, první odstupující

Image
Již první večer jsou nahlášeny první tři odstupující jachty. Vítr do úst v té chvíli atakoval 30 uzlů, vlny se blížily ke 3 metrům. Jednou z odstupujících jachet byla favoritka na vítězství v handicapu Moneypenny Seana Langmana. Důvodem zklamání byl prasklý přední stěh.

Vedoucí trojice LawConnect, Black Jack a SHK Scallywag musí plout pod své možnosti. Rychlosti na stoupačku by se mohly pohybovat až k 15 uzlům, ale vlny to nedovolují. Cross sea a výška vln 3 metry, to jsou podmínky, kterým se říká boat breaking. Proto i jachty na čele zvolnily na 8 uzlů.

34 jachet ze hry

 Jen za první noc odstoupila více než 1/3 startujících, přesně 34 jachet. Nejčastější závadou jsou problémy s hlavní plachtou. Nahlášeny jsou i zdravotní problémy, jako je vykloubené rameno. Z dalších důvodů je možné zmínit několikrát poškozený trup, závady na motoru, prasklé stěhy, nebo poškozené okno v trupu.

Kdo vyhraje

V Bassově průlivu mezi Austrálií a Tasmánií si nejlépe vede LawConnect. Black Jack je druhá ztrácí 7 mil. Třetí SHK Scallywag je o dalších 17 mil zpět. Je možné, že o celkovém vítězi rozhodnou až poslední dramatické míle v Derwent River před cílem.

Polohu lodí najdete zde.

1405
Na horu