Search
× Search
Co se dělo v sobotu ve Splitu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Co se dělo v sobotu ve Splitu?

V sobotu 1100 startovala ze Splitu tradiční Mrdujska regata. Tentokrát to byla divočina a některé jachty dokonce skončily na zádech.

Mrdujska regata je krátký sprint ze Splitu k ostrůvku Mrduja ve Splitských vratech a zpět. V sobotu foukala svižná bóra, tak byla veselo. 10 mil tam a 10 mil zpět zvládla nejrychleji černohorská Tutta Trieste 2 za 2 hodiny a 35 minut. Z toho je jasné, že muselo fičet.


A foukalo…

Na startu to bylo sice jen 15 – 20 uzlů, ale bóra rychle zesílila na na 30 a více v poryvech. To už bylo pro některé menší jachty příliš.

Na startu si lehnul na hladinu Seascape 18 „Remorker“. Přes palubu vypadl člen posádky. Patnáctiletý jachtař nezazmatkoval a doplaval na břeh.
Na útesu Brača skončila jachta „Stella Polaris“. Při její záchraně se podařilo spasit ještě dvě další jachty v nesnázích.
Podle kapitanátu ve Splitu se navíc dvě hodiny po startu překlopily 3 další jachty (myšleno zřejmě, že si lehly na bok). Je možné předpokládat, že na jachtách nebyla zavřená hlavní lukna, proto se mohla dostat do podpalubí voda a návrat do vzpřímené polohy byl náročný. 

 

Tak taková byla letošní Mrduja. 

4957
Na horu