Search
× Search
Co na to Larry Ellison?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Co na to Larry Ellison?

Americký pohár má za sebou dva závodní dny a čtyři rozjížďky. A zatím to nevypadá moc dobře pro Oracle. Čtyři starty = čtyři prohry. Co na to říká impulzivní Larry Ellison, majitel firmy Oracle?

Co na to říká Larry nevím, ale víme, co řekl v neděli večer Jimmy Spithill, skipper týmu Oracle: „Přištích pět dnů bude pro nás nejdůležitějších v 35. Americkém poháru.“

Proč příštích pět dnů?
Protože další čtyři rozjížďky se jedou až o víkendu. Nyní mají oba týmy pět dnů volna, které využijí k vyhlazení chyb a zdokonalení svých lodí.
Souboj o Americký pohár mezi Oracle a Emirates Team New Zealand je soubojem Davida s Goliášem. Americký tým Oracle má za sebou jednoho z nejbohatších mužů planety. Téměř neomezený rozpočet. Možnost zaplatit kohokoli na světě k tomu, aby pomohl vyhrát putovní trofej, kterou nechce dát Larry Ellison z ruky. Proti Oracle stojí tým z ostrova se čtyřmi miliony obyvatel. Tým, který musí každý dolar, který dá do kampaně, tvrdě vydělat.

Už to tady jednou bylo…
V minulém ročníku Amerického poháru se o trofej utkaly stejné týmy. Nový Zéland si vedl výborně a byl jeden bod od vítězství. Pak však dostali Američané čas na odpočinek. Larry Ellison koupil ty nejlepší na světě za peníze, které nebylo možné odmítnout. Ti mu pomohli předělat loď a dosáhnout potřebného zrychlení. Od té chvíle již neměl Nový Zéland šanci.
Nyní se situace opakuje. Nový Zéland vede a je rychlejší. Oracle má čas na změny.

Co se změní v Oracle?

Na základně Oracle se tvrdě pracuje. Poslechněte si znovu Jimmyho Spithilla: „Nedělní rozjížďky byly pro nás lepší, než ty sobotní. Ale je jasné, že budeme muset zrychlit. Musíme najít více rychlosti. Někde. Kdekoli. To není žádné tajemství. Pokud bychom měli jet další rozjížďky hned zítra, byli bychom ve vážných potížích. Nynější přestávka však je pro nás velkou příležitostí. Podíváme se na vše. Vše podrobíme analýze. Nic nezůstane skryto. Podrobíme detailní kontrole vše. Systémy, foily, techniku jízdy, strategii. Motivace v našem týmu je ohromná, chceme vyhrát. Se zdroji, které máme k dispozici, jsme schopni vše změnit a dostat z lodi rychlost navíc, kterou potřebujeme. Nyní budeme pracovat 24 hodin denně. V takové situaci jsme již byli. Měli jsme méně času. Přesto jsme dokázali vyhrát.

Nový Zéland zůstává na zemi

Nový Zéland má na jednu stranu všechny důvody k radosti, ale na straně druhé zůstává nohama na zemi. Peter Burling říká: „Udělali jsme dobrý krok vpřed, ale víme také, že jsme se dopustili chyb. Na nich musíme zapracovat. Nic není vyhrané.“

Oracle Team USA 0
Emirates Team New Zealand 3

Poznámka: Oracle zvítězil ve skupině při Louis Vuitton Cupu. Emirates Team New Zealand proto vstupoval do Americas Cupu se stavem – 1 bod. Proto je po čtyřech vítězstvích Emirates stav teprve 3:0.
3423
Na horu