Chybovat může každý
Trénujeme přístavní manévry v zátoce Sutomišćica a stala se nám taková nečekaná věc…
Stjíme bokem u mola a zrovna trénujeme odplouvání přes záďový spring. Jsme vytočení přídí cca 30°od mola a chceme odplouvat. V té chvíli ale připlouvá cca 6 m dlouhý motorový člun s přívěsným motorem o výkonu 225 HP. Molo, u kterého stojíme, je dlouhé cca 500 metrů, ale člun stále míří co nejblíže k nám. Nezdá se mi to, ale co… Počkáme, až se vyváže a pak budeme pokračovat.
Foto Daniel Vodička
Z tohoto boku je poškození na přídi méně patrné.
Už je pár metrů od mola a kormidelník se chystá zabrzdit. Chyba. Vypadá absurdně, ale dojít k ní může. Místo brždění plný plyn vpřed.
Přišel náraz přídí do mola. Láme se krátký čelen, člun se odráží bokem a zbytkovou rychlostí se zasune mezi molo a nás. Zastaví ho až náraz do trupu plachetnice.
Naštěstí měl na boku trupu masivní gumovou lištu. Na plachetnici je jen šmouha po gumě, škoda žádná. Bylo to překvapivé, ale takový úder nezpůsobil žádné poškození. Motorový člun byl na tom pochopitelně hůře.
3082
Související články
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.
Ulomený foil
Ulomený foil
Druhý ve Vendée Globe Sebastien Simon přišel o foil na pravoboku. To je velká rána pro držitele čtyřiadvacetihodinového rekordu. Znamená to rychlostní ztrátu kolem 30 %.
Čtyři měsíce a stále pluje
Čtyři měsíce a stále pluje
9. července se nejrychlejší Class 40 Acrobatica srazila na severním Atlantiku s liberijským tankerem Silver Ray. Vrak závodní lodě stále pluje.