Search
× Search
Česká loď na regatě Amerického poháru – Toulon 2016!
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Česká loď na regatě Amerického poháru – Toulon 2016!

Po 30 hodinách plavby a 240 námořních mílích napříč Středozemním mořem se La Grace, replika historické plachetnice, v rekordním čase probojovala do francouzského Toulonu, kam byla pozvána jako kulisa na start jedné z regat předcházejících Americkému poháru. 

 

V Toulonu na start nastoupilo dohromady šest družstev, jejichž pořadí bylo po rozjížďkách v Portsmouthu následující:

1. LAND ROVER BAR (367 bodů) – Anglie – Skipper: Sir Ben Ainslie
2. ORACLE TEAM USA (366 bodů) – USA – Skipper: Jimmy Spithill
3. EMIRATES TEAM NEW ZEALAND (357 bodů) – Nový Zéland – Skipper: Glenn Ashby
4. SOFTBANK TEAM JAPAN (328 bodů) – Japonsko – Skipper: Dean Barker
5. ARTEMIS RACING (315 bodů) – Švédsko – Skipper: Nathan Outteridge
6. GROUPAMA TEAM FRANCE (292 bodů) – Francie – Skipper: Franck Cammas 

V pátek 9. 9. 2016 měl proběhnout pouze trénink, ale i přesto příjezd šesti závodních týmů v zátoce očekávají statisíce lidí. Je úžasné sledovat kontrast mezi historickou dřevěnou brigou s příčným oplachtěním a nejmodernější karbonovou plachetnicí, jejíž plachta připomíná křídlo letadla. Katamarany křižují zátokou ve slabém větru, který jen místy přesahuje 5 uzlů. Nakonec v 16:00 se po jedné odjeté rozjížďce trénink ruší. 

Sobota je větrnější. Rozjížďky byly odstartovány. Ačkoliv vítr není nijak silný, závodní katamarány dosahují rychlostí nad 20kn! Lodě projíždějí kolem bójí kousek od boku naší lodi, takže vidíme sehranost posádek na jejích palubách, zatímco nad nimi neúnavně krouží vrtulník. Většina z posádky La Grace vyšplhala do ráhnoví odkud je skvěle vidět, který tým je ve vedení. A který začíná ztrácet. První a druhou rozjížďku suverénně ovládl švédský ARTEMIS RACING. Při třetí rozjížďce byl vítr nakloněn spíše anglickému týmu LAND ROVER BAR.

Nedělním závodům přálo počasí nejvíce. Foukalo těsně pod 10 uzlů. I v takových podmínkách jsou katamarány rychlé, ale ne nejrychlejší. Při příznivém větru se totiž mohou blížit ke hranici 50 uzlů.
V první rozjížďce zaslouženě vítězí s velkým náskokem ARTEMIS RACING a skoro to vypadá, že by mohl zvítězit i v druhém závodu dnešního dne. K tomu, ale nedochází první místo z „Race 2“ si odváží LAND ROVER BAR. Při poslední rozjížďce GROUPAMA TEAM FRANCE vzkřísil ve svých fanoušcích naději na 3. místo v celkovém pořadí v rozjížďkách v Toulonu. Hned po startu se držel na druhém místě a nevypadalo to, že by se svého postu chtěl jen tak vzdát. Z tribun na pobřeží se ozýval jásot a i u nás na palubě naši francouzští hosté fandili svým hrdinům. Bohužel jej, ale kousek před cílem předjel novozélandský EMIRATES TEAM NEW ZEALAND a naděje na stupně vítězů se vypařila. Celkově třetí závod vyhrál japonský SOFTBANK TEAM JAPAN.

Po závodech ve francouzském Toulon je pořadí Americas cup následující:

1. LAND ROVER BAR (437 bodů) – Anglie
2. ORACLE TEAM USA (423 bodů) – USA
3. EMIRATES TEAM NEW ZEALAND (420 bodů) – Nový Zéland
4. SOFTBANK TEAM JAPAN (399 bodů) – Japonsko
5. ARTEMIS RACING (391 bodů) – Švédsko
6. GROUPAMA TEAM FRANCE (360 bodů) – Francie 

Americký pohár byl pro nás pro všechny nepřekonatelnou zkušeností, kdy jsme mohli nahlédnout pod roušku nejmodernějšího jachtingu. Sice zde využívají moderní lodě a technologie, ale těšilo nás, že chovají stále úctu ke klasickým historickým lodím a zvou je k tomuto jachtařskému svátku. 

Pepa Dvorský, kapitán La Grace
www.LaGrace.cz
www.facebook.com/groups/shipLaGrace

7027
Na horu