Search
× Search
Čeká nás dramatický závěr?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Čeká nás dramatický závěr?

77. ročník Rolex Sydney Hobart je rychlý a klidný. Zatím. Poslední míle před cílem mohou být velmi horké. Vedoucí Andoo Comanche dýchá na záda LawConnect a podmínky v Derwent River jsou nevyzpytatelné.

109 jachet odstartovalo v severovýchodním větru mezi 10 a 15 uzly. Situace po startu v Sydney bývá dramatická a nejinak tomu bylo i tentokrát. Favorizovaná Andoo Comanche byla potrestána 720 otočkou a pro jistotu do toho šla i Hamilton Island Wild Oats. I když nebylo jasné, jestli to bylo nutné. Zřejmě stačila vzpomínka na rok 2017, kdy přišla Wild Oats o vítězství a rekord za porušení pravidel během závodu.

Po vyplutí na otevřené moře šly na stěžně spinakery. Bylo jasné, že nejrychlejší jachty odjedou celý závod na zaďák. Na menší pak bude čekat náročnější závěr.

Andoo Comanche šla rychle do čela a držela si bezpečný náskok. Rychlost se stále pohybovala nad 20 uzly. Během prvních 24 hodin odstoupily s technickými problémy jen 3 jachty.

Nyní zbývá vedoucí Andoo Comanche do cíle 46 mil a současná rychlost plavby činí 27,6 uzlu. Je u Tasman Island a stáčí se k západu. Druhá LawConnect ztrácí 8 mil. Poslední míle v Derwent River budou dramatické. Vítr u břehu slábne a je nestabilní. To může zvýhodnit druhého v pořadí, který uvidí, která cesta je slepá. Vedení Andoo Comanche se tak může rychle rozplynout. 12 mil za vedoucí jachtou pluje Black Jack a o dalších 10 mil zpět Hamilton Island Wild Oats.

Polohu lodí najdete zde.

389
Na horu