Search
× Search
Bude, nebo nebude Americký pohár na Novém Zélandu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Bude, nebo nebude Americký pohár na Novém Zélandu?

Emirates Team New Zealand je držitelem Amerického poháru. Podle běžných zvyklostí by se příště mělo o nejstarší sportovní trofej bojovat v zemi obhájce. Je však velmi pravděpodobné, že 37. ročník Americas Cupu se odehraje někde jinde. Novozélanďané vymění pořádání závodu za finanční injekci.

Americký pohár není zadarmo. A cena stoupá, stále stoupá. To je velká potíž právě pro tým z Nového Zélandu, který za svými největšími soupeři vždy finančně zaostával.

Po letošní obhajobě se tým dohodl s novozélandskými úřady na tříměsíční exkluzivitě v jednání o pořádání dalšího ročníku. Lhůta uplynula, k dohodě nedošlo. Na řadu tedy přichází jednání se zahraničními zájemci o pořádání 37. ročníku Americas Cupu. Bylo by to teprve potřetí v historii, kdy by se souboj neuskutečnil v zemi obhájce. Poprvé to bylo v roce 2007 ve Valencii. Americký pohár obhajoval tým ze Švýcarska Alinghi a doma závod jet nemohl. O 10 let později Oracle přestěhoval obhajobu z USA na Bermudy.

Novozélandský tým po obhajobě vyhlásil, že lokalita bude oznámena v záři. Ne jednání tedy nezbývá příliš mnoho času. Ve hře o pořádání je irské město Cork, dále je to britský Isle of Wight a Valencie ve Španělsku. To jsou zájemci z Evropy. Ze světových zájemců jde o samé těžké váhy: Saudská Arábie, Dubaj a Čína.

Finanční injekce pro obhájce bude tentokrát velmi potřebná ještě z jednoho důvodu. Hlavní sponzor společnost Emirates zaznamenala v uplynulém roce ztrátu ve výši přes 4,5 mld. Eur. Ztráta byla způsobena virem, který se rozšířil do světa z nejmenovaného města ležícího v nejmenované zemi. Proslýchá se, že společnost sponzorskou smlouvu s týmem neprodlouží.

Novozélandský tým domácímu publiku slibuje, že se pokusí alespoň některé závody AC přivést domů. Pokud to bude možné… V zemi původu chce i nadále trénovat a připravovat své závodní lodě. Jak už bylo možné se dočíst ve Fimfáru... Za peníze je všecko k mání, milej pane! 

Foto ACE / Studio Borlenghi

2065
Na horu